Na czasie Polityka Radom i okolice Społeczeństwo Wybory samorządowe 2024

„Milionerzy Radosława”. Parlamentarzyści PiS przedstawili zarobki prezesów spółek miejskich

„Milionerzy Radosława”. Parlamentarzyści PiS przedstawili zarobki prezesów spółek miejskich. – Radom, jedno z najbiedniejszych miast, fatalnie zadłużone, ale prezydent swoim kolegom, prezesom, hojnie płaci – mówił poseł Marek Suski.

W czwartek, 18 kwietnia 2024 roku pod Urzędem Miejskim odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. Tematem spotkania były zarobki niektórych włodarzy miejskich spółek.

Na wydarzeniu obecny był poseł Marek Suski oraz poseł Radosław Fogiel.

– Witam serdecznie, szanowni państwo dzisiaj spotykamy się pod Urzędem Miasta, gdzie urzęduje król radomskich tłustych kotów. Mam tu ze sobą skromną listę, bo nie wszystkich, ale mamy milionerów Radosława, prezydenta niedoradka

mówił poseł Marek Suski.

Po krótkim wstępie poseł rozpoczął prezentowanie przygotowanych tablic, na których widniały personalia, stanowiska oraz zarobki włodarzy spółek miejskich w poszczególnych latach. Wśród, nazwanych przez posłów PiS „Milionerów Radosława”, znaleźli się:

  • Jakub Kolecki, wiceprezes wodociągów miejskich, który wg. informacji przekazanych przez organizatorów konferencji zarobił w latach 2015-2022 około 1 mln 655 tys. zł, co daje średnio zarobki w wysokości 22 600 zł miesięcznie.
  • Waldemar Kordziński, który wiceprezes RADKOM-u, który zarobił w latach 2018-2022 około 1 mln 734 tys. zł, co daje średnio zarobki w wysokości 36 100 zł miesięcznie.
  • Lech Barszcz, prezes Administratora Radom, który nie przedstawił swojego oświadczenia majątkowego. Posłowie PiS zamieścili obok personalii zarządcy napis: „Brak oświadczenia majątkowego. Czy ma coś do ukrycia?”.
  • Zbigniew Banaszkiewicz, prezes RADKOM-u, który zarobił w latach 2018-2022 około 1 mln. 738 tys. zł, co daje średnio zarobki w wysokości 36 200 zł miesięcznie.
  • Krzysztof Zalibowski, prezes MPK Radom, który zarobił do 2022 roku 1 mln 767 tys. zł, co daje średnio zarobki w wysokości 36 200 zł miesięcznie.
  • Grzegorz Janduła, prezes MOSIR-u, który zarobił w latach 2015-2022 około 1 mln 900 tys. zł, co daje średnio zarobki w wysokości 22 600 zł miesięcznie.
  • Tomasz Nita, prezes RADPEC-u, który nie przedstawił swojego oświadczenia majątkowego i ponownie obok jego danych zamieszczono napis: „Brak oświadczenia majątkowego. Czy ma coś do ukrycia?”.
  • Krzysztof Zborowski, który również nie przedstawił swojego oświadczenia majątkowego. Obok wiceprezesa RADPEC-u również zamieszczono to samo pytanie.

– Radom jedno z najbiedniejszych miast, fatalnie zadłużone, ale prezydent swoim kolegom, prezesom hojnie płaci

mówił poseł Marek Suski.

– Prezydent urządził radomian, ale to jego koledzy potrafili się lepiej urządzić. To są kwoty, które jak widzi człowiek to mu się oczy otwierają ze zdumienia

dodał poseł Radosław Fogiel.

Ponadto, poseł Radosław Fogiel wezwał prezydenta Radomia, Radosława Witkowskiego do ujawnienia zarobków włodarzy spółek miejskich, którzy do tej pory nie złożyli oświadczeń majątkowych.

– Ostatnio mówiliśmy o takim niebezpieczeństwie, tworzenia pewnej kliki radomskiej. To jest dalsza część tej kliki, ci sami ludzie, którzy przewijają się od wielu lat, dziś są na liście radomskich milionerów

mówił poseł Fogiel.

Dodatkowo, poruszył on kwestię dzisiejszej wizyty ministra aktywów państwowych, Borysa Budki w naszym mieście.

Podejrzewam, że przyjedzie on z gratulacjami, że stworzył on taki system transferu pieniędzy ze spółek miejskich do ludzi z nimi związanych. Być może on przyjeżdża dla nauki, ponieważ taki sam system zaczyna się tworzyć w spółkach skarbu państwa

przekazał Radosław Fogiel, poseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwośći.

W trakcie spotkania poruszono także kwestię rozlokowania uchodźców w naszym kraju. Poseł Suski zapewniał, że gdy włodarzem miasta zostanie Artur Standowicz, to nie będzie mowy o tym, aby w naszym mieście pojawili się imigranci.

Nie zabrakło również kilku słów o ostatniej sytuacji, w której włamano się na facebookowe konto zajmujące się publikowaniem satyrycznej krytyki obecnego prezydenta miasta.

– Mamy włamania na portale, które zamieszczają satyryczną krytykę w stosunku do pana Prezydenta. Pan prezydent podczas debaty zna szczegóły tych włamań. To jest pytanie, czy prezydent ma znajomości z osobami, które tego dokonał? Włamanie się na konto jest niezgodne z prawem

mówił poseł Marek Suski.

– Wczoraj mieliśmy w biurze groźbę zamordowania nas, bomby, zamachu. To się dziwnie składa w całość, kiedy są włamania na portale krytykujące prezydenta pojawia się też groźba wybuchu w naszym w biurze. Oczywiście, dla zmylenia przeciwnika podpisane jest zdenerwowany, a nawet gorzej, rolnik

dodał.

Przypomnijmy, że już w niedzielę 21 kwietnia 2024 roku w Radomiu odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. O władze w mieście zawalczy Radosław Witkowski, obecny włodarz miasta oraz Artur Standowicz, kandydat na prezydenta Radomia z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.