"Chromosom miłości". Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa w Radomiu [FOTO]


Twój Radom
14/03/2018

WydarzeniaStowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnego "Do celu" oraz V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta przy wsparciu Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu zorganizowały Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa.

 

W tym roku obchody odbyły się w środę, 14 marca w sali koncertowej w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Tradycyjnie dzień ten obchodzony jest 21 marca. 

- Ta data nie jest przypadkowa, bo zespół Downa to potrójny chromosom 21 pary - mówiła Tatiana Kaplińska, kierownik Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnego "Do celu" oraz mama 11-letniego Maćka z zespołem Downa. - Mamy przyjemność zwrócić się dzisiaj do radomskiej młodzieży i opowiedzieć im o tym, skąd się się bierze zespół Downa, co charakteryzuje te osoby i co zrobić, żeby w społeczeństwie była tolerancja. Kierujemy nasze działania do młodzieży, bo to ona za parę lat będzie tworzyć rzeczywistość w naszym mieście. Jeśli ich uwrażliwimy na potrzeby osób niepełnosprawnych, to w przyszłości znajdzie to przełożenie - dodała. 

Po raz kolejny w obchody włączył z V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta.

- Przeszło już od czterech lat razem z panią Tatianą odczarowujemy zespól Downa, ale chciałam podkreślić, że same nie zrobiliśmy nic, gdyby nie pomoc naszych uczniów. To oni występują na scenie i pokazują "Peregrinusa" - wyjątkowe przedstawienie, które każdy powinien obejrzeć. Pomógł nam też Wydział Edukacji, dzięki któremu możemy gościć w Zespole Szkół Muzycznych i mieć wyjątkową oprawę tego wydarzenia - mówiła Agnieszka Gierwatowska, nauczycielka z "Traugutta".  

W spektaklu inaugurującym obchody zaprezentowała się młodzież z V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta, uczeń radomskiej "Samochodówki", a także uczennica z Publicznej Szkoły Podstawowej w Sołtykowie. Historia oparta jest na faktach, a jej autorką jest Tatiana Kaplińska. Ukazuje radość kobiety, która oczekuje dziecka, a potem strach, kiedy dowiaduje, że jej dziecko będzie niepełnosprawne. Główną rolę w "Peregrinusie" gra Wiktoria Stefańska z V LO. 

- W rolę matki trudno jest się wcielić, sama tego wszystkiego nie przeżyłam i musiałam zagrać, bazując na opowieściach i odczuciach pani Tatiany. Myślę, że to jest ciekawe doświadczenie - opowiadała uczennica. - Naszym przedstawieniem chcemy przekazać, że trzeba szanować osoby niepełnoprawne. Na szczęście świat idzie do przodu i zaczyna patrzeć na te osoby jak na normalnego człowieka. Tak naprawdę osoby z zespołem Downa są normalni, mają tylko jeden dodatkowy chromosom... chromosom miłości. 

Dodatkowo, w foyer sali koncertowej można podziwiać podziwiać wystawę "Dostrzec człowieka" autorstwa Doroty Wólczyńskiej, przedstawiająca osoby niepełnosprawne.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Radomia Radosław Witkowski.

 
"Chromosom miłości". Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa w Radomiu [FOTO] - komentarze opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej


TOP 5

wróć

pełna wersja portalu