Historia Inwestycje Radom i okolice Społeczeństwo

Na Krakowej Górze powstaje wieża widokowa

Na Krakowej Górze powstaje wieża widokowa. Będzie miała 12,5 m wysokości oraz 5,5 m średnicy. 

W gminie Borkowice, a dokładniej na Krakowiej Górze powstaje wieża widokowa w kształcie średniowiecznej baszty. Inicjatorem tej budowy jest Wójt Robert Fidos – popularyzator regionalnej historii.

– Sama budowla nawiązuje do czasów Króla Kazimierza Wielkiego, który zabłądził w czasie polowania i osamotniony stanął na szczycie wzniesienia. Widok z niego przypominał mu widok ze wzgórza wawelskiego w Krakowie. Władca nazwał to miejsce Krakową Górą, a nazwa funkcjonuje w Borkowicach od XIV wieku. Z puszczy borkowickiej wyprowadził go miejscowy kowal. Przez wieki Krakowa Góra była schronieniem dla okolicznych mieszkańców w czasie potopu szwedzkiego, wojen i powstań

przekazała gmina Borkowice.

Co ciekawe w tym samym miejscu swoje leże mieli powstańcy styczniowi, a partyzanci z NOW, ZWZ-AK i BCh mieli w latach 1939 – 1944 zbiórki i szkolenia wojskowe.

Pamięć o historii Krakowej Góry przywrócił w okresie II Rzeczypospolitej wybitny kapłan i historyk ks. Jan Wiśniewski, proboszcz borkowicki w latach 1913 – 1943. W 1925 r. wystawił w siódmą rocznicę odzyskania niepodległości pamiątkowy krzyż, a w 1933 r. kaplicę upamiętniającą 250. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej.

– Staraniem Wójta Roberta Fidosa od 2023 r. kaplicę Sobieskiego zdobi medalion z wizerunkiem pogromcy Turków pod Wiedniem – króla Jana III Sobieskiego. W ścianach tej kapliczki pw. Matki Bożej i Przemienienia Pańskiego znajduje się przywieziony przez Ks. Jana Wiśniewskiego z Ziemi Świętej kamień z Góry Tabor. Krakowa Góra jest od kilkudziesięciu lat przystanią turystyczną, miejscem spotkań, festynów, zbiórek harcerskich, imprez plenerowych i religijnych majówek. Tu znajduje się XIV stacja oryginalnej drogi krzyżowej, której początek znajduje się przy klasztorze Sióstr Benedyktynek w Borkowicach. Prawie 4 hektarowy obszar wzniesienia jest własnością Gminy Borkowice. Obecnie opracowywany jest miejscowy plan zagospodarowania, który przewiduje powstanie na 10 ha powierzchni miejsca dla turystów i mieszkańców o funkcjach – kulturowej, turystycznej i rekreacyjnej

poinformowała gmina Borkowice.

Budowa wieży widokowej rozpoczęła się jesienią 2023 roku i obecnie jest kontynuowana. Kamienna wieża widokowa, będzie miała 12,5 metra wysokości i 5,5 metra średnicy. Będzie wyposażona w zabiegowe schody, widokowy taras oraz system monitorujący okoliczne lasy pod względem bezpieczeństwa pożarowego.

Zakończenie prac jest planowane na koniec maja.

Źródło: Gmina Borkowice