Radom i okolice

Na ścianie radomskiego uniwersytetu powstanie mural solidarności z Ukrainą

Powstał pomysł by w ramach projektu obywatelskiego „Obrazy Jacka Malczewskiego w rozmiarze XXL – szlak murali” namalowany został mural, który ma być wyrazem wsparcia Radomia wobec Ukrainy. Rektor uczelni wyraził już zgodę na jego namalowanie. W tej chwili trwają przygotowania do jego realizacji. Termin, kiedy ma powstać mural solidarności z Ukrainą, nie jest jeszcze znany.
Pomysłodawcą namalowania takiego muralu jest profesora Łukasz Rudeckiego. Nie jest jeszcze pewne, ale najprawdopodobniej miałby on przedstawiać obraz Jacka Malczewskiego „Pytia".
Chcemy w symboliczny sposób solidaryzować się z Ukrainą. Wybraliśmy akurat obraz „Pytia”, ponieważ pasuje on do całej koncepcji i znajduje się w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki” mówi artysta Łukasz Rudecki.
Można przypomnieć że Łukasz Rudnicki wykonał już dwa murale w Radomiu w ramach akcji „ojca symbolizmu". Jeden został namalowany na ścianie Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego i przedstawia on obraz „Zatruta studnia z chimerą”, drugi mural namalował na ścianie VII Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i nazywa się „Kobieta z faunem".