Inwestycje Polska i świat

Nie spada zainteresowanie Bitcoinem

Cena Bitcoina idzie w górę wtedy, gdy ludzie spodziewają się jej wzrostu, oraz są w stanie zapłacić za niego coraz więcej. Cena Bitcoina spada zaś, gdy uczestnicy rynku przewidują spadek jego ceny i gotowi są sprzedać go po coraz niższych cenach. Wykres Bitcoina pokazuje nam takie dane, jak historia kursu, oraz ile wynosi aktualny kurs Bitcoina.

Aktualny kurs Bitcoina to punkt, w którym spotykają się zlecenia kupna i sprzedaży. Kupujący, którzy nie potrzebują Bitcoina „na wczoraj” zazwyczaj czekają na najniższą możliwą cenę, natomiast sprzedający, którzy nie mają potrzeby natychmiastowego zysku, pragną sprzedać go za jak największą kwotę.

W takiej sytuacji klienci składają zamówienie na Bitcoin po niższej cenie rynkowej, niż obowiązująca; z kolei sprzedający, składają zamówienie na sprzedaż Bitcoina po cenie wyższej.

Kupujący i sprzedający mogą długo czekać na realizację swojego zamówienia, na dodatek nigdy nie ma gwarancji, że osiągną swój cel. Cena Bitcoina może bowiem zmienić się w taki sposób, jakiego zupełnie nie oczekiwali. Ci, którzy szukają bezpieczniejszych metod, próbują więc handlować po aktualnych cenach, co pozwala na szybką realizację zamówień.

Aktualny średni Bitcoin kurs wynosi 13 632 45 USD. Dla całości obrazu warto przyjrzeć się wzrostowi wartości tej kryptowaluty. W początkowej fazie rozwoju (październik 2009) ustalono, że 1 dolar to równowartość 1309 BTC, natomiast w lutym 2010 jeden bitcoin był równowartością 1 dolara.

Mocny Bitcoin

Od początku obserwowano nie tylko żywe zainteresowanie kryptowalutą, ale też podejmowano działania prowadzące do jej rozpowszechnienia. Uruchamiano giełdy (Mt. Gox w 2010 r., polski Bitomat w 2011 r. i Bitmarket), powstała kopalnia bitcoin Slush’s Pool. To wszystko sprawiło, że transakcje wykonane tą walutą zaczynały być coraz bardziej popularne i w 2013 roku wyprzedzały pod względem ilości popularny Western Union.

Aktualnie udziały Bitcoina przekraczają 30 proc. całego rynku kryptowalut. Dodatkowo charakteryzują się bardzo wysoką kapitalizacją na poziomie 240 miliardów dolarów amerykańskich. Jego dzienny wolumen to ponad 10 miliardów dolarów.

Waluta deflacyjna

Bitcoin jest kryptowalutą deflacyjną, tzn. maksymalnie w obiegu może być jego skończona ilość – 21 milionów BTC, bez możliwości „dodrukowania”. Jest to bardzo dobra wiadomość dla kupujących, bo gwarantuje wzrost ceny, pod warunkiem że nie osłabnie zainteresowanie tą walutą.

Bitcoin jest zbudowany w oparciu o system Blockchain i używa bardzo mocnego algorytmu szyfrującego SHA-256. Czas potwierdzenia transakcji przez sieć wynosi około 10 minut. Średnio jest wykonywanych 7 transakcji na sekundę.

Gdzie kupować kryptowlautę?

Jest kilka podstawowych źródeł jej zakupu: strony internetowe, bitomaty i wymiana na giełdzie.

Wybierając witrynę internetową, weź pod uwagę, jaka odpowiada tobie metoda płatności i czy interesująca cię kryptowaluty są dostępna na danej stronie. Najpopularniejszymi metodami płatności są: karta kredytowa, przelew bankowy i gotówka.

Każda strona ma także różne opłaty. Niektóre są tanie, inne droższe. Porównaj ceny i wybierz dla siebie najlepszą opcję. Podstawowa zasada każdego inwestowania, także w przypadku kryptowalut, polega na tym, by inwestować nie więcej, niż nas stać. Rozmowa z doradcą finansowym powinna pomóc, jak ustrzec się podstawowych błędów.

Zakupione kryptowaluty przechowuje się w portfelu kryptograficznym. Należy wybrać najbezpieczniejszy portfel. Skradzioną kryptowalutę z portfela nie sposób już odzyskać.

Najszybsze w konfiguracji są portfele online, ale jednocześnie najmniej bezpieczne. Większe bezpieczeństwo gwarantują pobrane aplikacje, a najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest portfel sprzętowy, czyli przenośne urządzenie, które podłączasz do komputera przez USB. Portfele wybiera się pod kątem tego, jakie waluty przechowują. Jeśli kupujesz Bitcoin, potrzebujesz portfela, w którym możesz przechowywać Bitcoiny.

Jeśli chodzi o portfele sprzętowe, interesujący jest Ledger Nano S. Jego wysoki stopień bezpieczeństwa gwarantuje podłączenie do Internetu tylko przez komputer. Przechowuje NEO, Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash i inne kryptowaluty.

Wymianę lokalnej waluty na kryptowalutę umożliwiają strony internetowe, czyli giełdy w sieci. Wymiana jest najpopularniejszym sposobem kupowania kryptowaluty. Witryny są łatwe w użyciu i szybkie w konfiguracji i przez to atrakcyjne dla debiutantów. Większość giełd akceptuje płatności przelewem bankowym lub kartą kredytową, niektóre z nich również akceptują PayPal.

Do wyboru jest wiele giełd. Każda z nich posiada inny poziom bezpieczeństwa i każda akceptuje różne rodzaje metod płatności. Po zarejestrowaniu się i skonfigurowaniu konta możesz zacząć kupować kryptowalutę na giełdzie, na giełdzie można ją także przechowywać lub wymienić na inną.

A może bitomat?

Inną szybką i prostą metodą kupna waluty cyfrowej za gotówkę są bankomaty Bitcoin, inaczej zwane bitomatami. Jedyna różnica między bitomatami i klasycznymi bankomatami polega na tym, że wpłacasz gotówkę w bankomacie Bitcoin, zamiast wypłacać ją. Jedyna wada korzystania z bitomatów jest jej niewielka liczba i pobierany spory procent od transakcji od 5 do 10 proc.

Wymiana peer-to-peer

Jednym z prostszych sposobów na zakup kryptowaluty bez pośrednika jest wymiana peer-to-peer na giełdzie. Pozwala użytkownikom kupować i sprzedawać kryptowaluty bezpośrednio i zazwyczaj bez udostępniania tożsamości.

Jak się to odbywa? Należy otworzyć bezpłatne konto na stronie P2P oraz użyć Local Bitcoins dla Bitcoin i LocalEtherum.com dla Ether.

Następnie znajdź interesującą cię ofertę sprzedaży lub kupna. Poszukaj metody płatności na liście – czy chcesz płacić depozytem gotówkowym, przelewem bankowym czy Western Union?

Wyszukaj wymagania dotyczące tożsamości – czy chcesz płacić bez używania swojej tożsamości, czy nie?

Poszukaj takiego kupującego (sprzedającego), który dokonał wielu transakcji, ma dobre recenzje oraz cieszy się dobrą reputacją.

Wady kupowania i sprzedawania kryptowaluty z wymiany peer-to-peer wynikają głównie z tego, że nie są tak łatwe w użyciu, jak giełdy kryptowalut. Mają mniej użytkowników, więc czasami znalezienie sprzedawcy może zająć więcej czasu. Należy też być bardzo ostrożnym przy wyborze kupującego.