Materiał Partnera O tym się mówi

Nieprzyjemny zapach z ust – powód do wstydu czy sygnał od organizmu?

Relacje opierają się na wspólnym spędzaniu czasu i rozmowach w cztery oczy. Nieświeży oddech może znacznie utrudnić wszelkie kontakty towarzyskie, a przy tym negatywnie wpłynąć na samopoczucie. Co ciekawe, taka przypadłość jest bardzo popularna – szacuje się, że około 40% populacji chociaż raz w swoim życiu borykała się z problemem jaki stanowi halitoza (nieprzyjemny zapach z ust). Ponadto stan ten utrzymywał się przez dłuższy czas, bezpośrednio przyczyniając się do spadku pewności siebie i wzrostu niechęci do przebywania w grupie. Myjesz zęby co najmniej dwa razy dziennie, a Twój oddech wciąż uchodzi za nieprzyjemny? Halitoza wywołana jest przez bakterie beztlenowe w jamie ustnej, które rozkładają resztki pokarmowe zalegające pomiędzy zębami czy w kieszonkach dziąsłowych. Efektem procesu rozkładu jest powstanie lotnych związków siarki, które są przyczyną nieświeżego oddechu. Brzydki zapach może mieć różne źródła; przyczyna może tkwić w diecie czy poważnym problemie ze zdrowiem. Warto więc wiedzieć, jak skutecznie zapobiegać rozwojowi halitozy.

Rady, dzięki którym będziesz miał szansę pożegnać się z halitozą!

Najczęstszą poradą dotyczącą pozbycia się nieświeżego oddechu jest przywiązanie większej uwagi do prawidłowej higieny jamy ustnej. W idealnym świecie, zęby powinny być myte po każdym posiłku, jednak w rzeczywistości minimalne wymogi dotyczą szczotkowania dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Może powinieneś rozbudować swój dotychczasowy rytuał higieny jamy ustnej? Warto dołączyć do niego użycie nici dentystycznych by usunąć resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Jako dodatkową pomoc, możesz posłużyć się specjalnym irygatorem, generującym natrysk pod odpowiednim ciśnieniem – wspomaga on dotarcie do trudno dostępnych miejsc, tym samym pozbywając się resztek jedzenia z jamy ustnej. Świetnym dodatkiem jest też stosowanie skrobanek do języka. Wszystkie te akcesoria oferuje firma HelloDent, zajmująca się sprzedażą profesjonalnych akcesoriów i środków przeznaczonych do poprawy higieny jamy ustnej. Na stronie internetowej https://hellodent.pl/ prezentowane są wysokiej klasy produkty, które można nabyć w atrakcyjnej cenie. Oprócz zmiany nawyków warto jest udać się do dentysty – przyczyną nieświeżego oddechu mogą być choroby zęby czy przyzębia. W kompetencjach lekarza jest sprawdzenie czy halitozy nie wywołuje próchnica lub stan zapalny dziąseł. Jeżeli tak, z pewnością wskaże on konkretną drogę skutecznego leczenia.

Kiedy skontaktować się z lekarzem rodzinnym?

Zmieniłeś swoje nawyki, lecz problem halitozy nie zniknął całkowicie z twojego życia? Przyczyna może tkwić głębiej – w drogach oddechowych bądź przewodzie pokarmowym. Do najczęstszych schorzeń powodujących nieświeży zapach z ust należą infekcje migdałków, angina ropna, choroby oskrzeli czy przewlekłe choroby nerek. W tym przypadku pierwszym co należy zrobić jest udać się do lekarza rodzinnego, który dokona wstępnej diagnozy i wypisze skierowania na specjalistyczne badania przyczyny halitozy. Zdarzają się również sytuacje, gdy halitoza rozwija się w wyniku zakażenia bakterią Helicobacter pylori, odpowiedzialną za wrzody żołądka i dwunastnicy, refluks, a także nadkwasotę. Bardzo ważne jest więc szybkie rozpoznanie, które umożliwi podjęcie właściwych czynności zapobiegających problemowi nieświeżego oddechu.