• Materiał Partnera O tym się mówi

  Nowoczesna poligrafia – jakie możliwości daje nam współczesny druk?

  Druk wciąż jest jednym z najpopularniejszych sposobów do utrwalania i przekazywania masowych informacji. Pomimo stale postępującemu zjawisku cyfryzacji, tradycyjne medium na ten moment jest wręcz nie do zastąpienia. Na przestrzeni lat zdążyliśmy zaobserwować zmiany w standardach, technikach i metodach drukowania. Dziś przed nami rozpościerają się zupełnie nowe możliwości, dzięki którym w szybki i skuteczny sposób jesteśmy w stanie osiągnąć stos arkuszy obfitych w wysokogatunkowy druk. Pomimo tego, że dziś na szczycie rankingu znajduje się druk cyfrowy, nie jest on jedynym typem wydruku, który może zaproponować dobra drukarnia. Przed inwestycją w druk cyfrowy, warto zawczasu poznać techniki i metody, z których można skorzystać – dzięki temu zyskasz zorientowanie, która metoda będzie najlepszą odpowiedzią na Twoje indywidualne potrzeby.

  Techniki i metody druku, czyli czego spodziewać się w ofertach drukarni?

  W poligrafii wyróżnia się różne metody drukowania; ich dobór zależy między innymi od podłoża drukowego, rodzaju materiału, a także efektu, na którego uzyskaniu zależy nam najbardziej. Inne techniki sprawdzą się do zadrukowania klasycznego papieru, inne zaś w przypadku tworzyw sztucznych lub tekstyliów takich jak etykiety samoprzylepne. Pomiędzy rodzajami a technikami druku istnieje spora różnica. Metody wchodzą bowiem w skład technik – oznacza to, że do podstawowych trzech technik (druku płaskiego, wypukłego i wklęsłego) zalicza się różne metody druku. Warto więc rozpocząć od tego, co było jako pierwsze; mowa oczywiście o różnych technikach poligraficznych.

  • Technika druku płaskiego → to jedna z najstarszych metod druku klasycznego, która wyróżnia się przede wszystkim brakiem wyżłobień, co zawdzięczane jest całkowicie płaskiej powierzchni formy drukowanej. Elementy drukujące i niedrukujące umiejscowione są na tym samym poziomie. W druku płaskim wyróżnia się również litografię, polegającą na powieleniu obrazu kamieniem litograficznym – wykorzystywana jest ona między innymi w grafice warsztatowej, głównie w celach artystycznych.
  • Technika druku wypukłego → polega na naniesieniu farby drukarskiej w częściach wypukłych matrycy, które odbijają obraz na materiale. Jedną z nowszych odmian wywodzących się z techniki druku wypukłego jest fleksografia, szeroko stosowana w drukarstwie przemysłowym.
  • Technika druku wklęsłego → charakteryzuje się ją jako odwrotność metody drukowania wypukłego; w procesie druku farba wypełnia wklęsłości odzwierciedlonego w matrycy obrazu, co jest możliwe dzięki ułożeniu miejsc drukujących poniżej miejsc niedrukujących.

  Następnie warto przejść do rodzajów, jakie obecnie wykorzystuje nowoczesny przemysł poligraficzny i z których korzysta wielu przedsiębiorców. Mowa tu o:

  • druku offsetowym → nowoczesnym rodzaju druku płaskiego, cechującym się wysoką trwałością oraz możliwościami zastosowania wielu rodzajów materiałów, jakie mogą zostać zadrukowane;
  • druku cyfrowym → ten rodzaj druku umożliwia wyjątkowo szybką realizację nakładu za sprawą krótkiej fazy przedprodukcyjnej; z tej metody korzysta między innymi drukarnia etykiet samoprzylepnych ETYKAT;
  • sitodruku → umożliwiającego tworzenie odbitek matrycy na wielu materiałach, takich jak papier, tekstura, folia, tworzywo sztuczne czy szkło; sitodruk stosowany jest przede wszystkim na odzieży i innych tego typu wyrobach, będąc odpornym na działanie wilgoci czy promieniowania słonecznego.

  Jaką metodę druku wybrać?

  To, jaka metoda druku będzie najlepsza, zależy przede wszystkim od charakterystyki danego zlecenia. W przypadku druku małego nakładu etykiet samoprzylepnych, świetnie sprawdzi się skorzystanie z możliwości druku cyfrowego. Gdy zaś w grę wchodzą większe nakłady, o wiele bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest druk offsetowy. W przypadku chęci zadruku koszulek, najlepiej sprawdzi się właśnie sitodruk. Dobrze jest mieć przy sobie wsparcie doświadczonych specjalistów – znajdziesz ich w każdej renomowanej drukarni. Współpraca z doświadczonymi osobami jest w stanie zaowocować znakomitymi efektami; zdecyduj mądrze.