Historia Radom i okolice Społeczeństwo

Oddział Chirurgii Dziecięcej w Radomiu obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia

Chirurgia Dziecięca w szpitalu na radomskim Józefowie jest jedynym na południu Mazowsza oddziałem, który wraz z funkcjonującą Poradnią Chirurgii Dziecięcej otacza specjalistyczną opieką najmłodszych pacjentów, zapewniając im leczenie wad rozwojowych, stanów zapalnych, następstw urazów mechanicznych i oparzeń. W 2024 roku przypada 50 lat, od kiedy w Radomiu i regionie radomskim rozpoczął swoją działalność Oddział Chirurgii Dziecięcej, który funkcjonuje do dzisiaj.

Pierwszą lokalizacją oddziału był miejski szpital przy ul. Tochtermana. Jego twórcą był dr n. med. Józef Misterka, który po uzyskaniu pierwszego i drugiego stopnia z chirurgii ogólnej, a następnie w 1972 drugiego stopnia z chirurgii dziecięcej, stworzył 32- łóżkowy oddział chirurgii dziecięcej w radomskim szpitalu . Był pierwszym, wieloletnim ordynatorem tego oddziału oraz wojewódzkim konsultantem chirurgii dziecięcej.  Za swoją pracę na rzecz miasta i dzieci odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi oraz Orderem Jordana. W trakcie swojej ordynatury wyszkolił dwunastu asystentów, w tym m. in. Waldemara Marka Stępnia.

Na przełomie 1999 roku i 2000 roku oddział zmienił swoją lokalizację i przeniósł się do nowych obiektów szpitalnych przy ul. Aleksandrowicza 5 w Radomiu. Na pierwszy zabieg w nowej siedzibie nie trzeba było długo czekać. W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia lekarki: dr Maria Korza-Kowalczyk i  dr Alicja Banaszkiewicz wykonały operację usunięcia wyrostka robaczkowego.

Ordynatorami oddziału byli kolejno: dr n. med. Waldemar Marek Stępień, dr n. med. Andrzej Wypyski, dr n. med. Rafał Ryśkiewicz i dr Agnieszka Fliszkiewicz, która tę funkcję pełni do dziś. Zespołem pielęgniarskim kierowały: Lidia Plucińska, Maria Chrzanowska, Maria Jakubiak, Barbara Tusińska, Ewa Kwapiszewska, Marzena Tęcza i Marzanna Więcław, która pełni tę funkcję do dziś.

Obecnie zespół Oddziału Chirurgii Dziecięcej i Poradni Chirurgii Dziecięcej tworzy dziewięcioro lekarzy, 17 pielęgniarek i sekretarka medyczna. Oddział liczy aktualnie 15 łóżek.  W związku ze zmianą profilu zachorowań pacjentów zmienił się również charakter świadczeń skierowany głównie na leczenie pacjentów z obrażeniami narządów ruchu.

Chirurdzy dziecięcy wykonują m.in. operacje złamań kości długich u dzieci z wykorzystaniem techniki zespoleń śródszpikowych oraz techniki zespoleń z implantami najnowszych generacji, a wśród innowacyjnych na południu Mazowsza procedur medycznych wykonywanych w oddziale można zaliczyć artroskopię kolana u dzieci, niektóre zabiegi ortopedyczne takie, jak: palce zatrzaskujące wrodzone, palcozrost czy też zabiegi z zakresu urologii dziecięcej. W skali roku świadczenia medyczne oddziału udzielane są ok. 1500 dzieciom, z czego znaczna część poddawana jest zabiegom operacyjnym, a prowadzona przez Oddział Poradnia Chirurgii Dziecięcej realizuje od 14 tys. do ponad 15 tys. porad rocznie.

Oddział ściśle współpracuje z renomowanymi ośrodkami medycznymi w kraju. Ponadto prowadzi kampanię informacyjną „Bezpieczne dzieciństwo” skierowaną do rodziców, opiekunów i dzieci, której celem jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa u dzieci podczas różnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu.