Materiał Partnera

­Odpowiednie zagospodarowanie odpadów budowlanych ma znaczenie! Dowiedz się, jakie

W dzisiejszych czasach kładzie się szczególny nacisk na kwestie związane bezpośrednio z koniecznością ochrony środowiska. Właściwa gospodarka odpadami to często poruszany temat – niestety, chociaż segregacja śmieci stanowi dziś powszechny obowiązek mieszkańców wsi i miast, niektórzy zdają się ignorować kwestię odpadów budowlanych. Nawet drobny remont jest w stanie wygenerować szereg śmieci, których nie da się wyrzucić do kontenerów na odpady komunalne; należą do nich gruz betonowy lub ceglany, zmieszany z elementami metalowymi, drewnianymi, ceramiką bądź plastikiem. W przeciwieństwie do czystego gruzu, zmieszane odpady budowlane nie mogą zostać od razu poddane procesom odzysku; zanim to nastąpi, muszą zostać wcześniej oczyszczone. Porzucone w nieodpowiednim miejscu emitują groźne substancje, które trafiają do atmosfery, gleby oraz wód gruntowych.

Postępuj z odpadami właściwie! O czym należy pamiętać podczas gospodarowania gruzem

Odpady budowlane stanowią najczęściej gruz zanieczyszczony resztkami tapet, oklein, płyt kartonowo-gipsowych, szkła, a także innych materiałów. Zabrania się wyrzucania tego typu odpadów do zwykłego pojemnika na śmieci – konieczne jest bowiem poddanie ich utylizacji. Jednocześnie nie powinno się składować ich na terenie prywatnych posesji czy firm; legalne jest wyłącznie ich odpowiednie przechowywanie w dedykowanych ku temu kontenerach, a samo składowanie może odbywać się wyłącznie w miejscach wyznaczonych do tego przez samorządy lokalne. Jedną z firm która oferuje legalny wywóz gruzu jest WILK – kontenery na odpady. Wynajęcie kontenera to jeden z najłatwiejszych sposobów na pozbycie się odpadów budowlanych. Jedyne, co musisz zrobić to oszacować ilość odpadów oraz określić ich charakter, posiłkując się przy tym konkretną kalifikacją gruzu. Następnie firma udostępniająca kontenery na gruz dostarczy pojemnik o odpowiedniej wielkości i właściwym przeznaczeniu. Firmy, które specjalizują się w wywodzie odpadów z reguły posiadają własne maszyny dokonujące recyklingu gruzu, a także doskonale wiedzą, dokąd wywieźć gruz. Oprócz tego rozwiązania można również samodzielnie wywieźć gruz do najbliższego PSZOK-u, jednak to rozwiązanie wymaga czasu, odpowiedniego wozu oraz doskonałej organizacji.

Ile kosztuje wywóz gruzu?

Cena jaką należy zapłacić za wynajęcie kontenera i wywóz gruzu przez profesjonalną firmę jest ściśle uzależniony od indywidualnej oferty wystosowanej przez firmę. Koszt ostateczny zależy także od typu kontenera na odpady oraz jego rozmiaru. Zamówienie kontenera na gruz to skuteczny, a co za tym idzie także szybki sposób na pozbycie się odpadów budowlanych. To również oszczędność nerwów; cała odpowiedzialność za odpady przechodzi bowiem na specjalistyczną firmę. Warto jednak pamiętać o tym, by do wywiezienia gruzu zatrudnić wyłącznie wyspecjalizowaną firmę posiadającą niezbędne pozwolenia oraz certyfikaty. Wtedy będzie się miało pewność, że cały proces przebiegnie bezproblemowo, a gruz raz na zawsze zniknie z posesji, trafiając w odpowiednie miejsce.