O tym się mówi

Odznaka pamiątkowa 6MBOT znalazła się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Pamiątkową odznakę przekazał płk Witold Bubak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na uroczystości obecni byli także przedstawiciele wszystkich batalionów południowego Mazowsza.

3 października w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się wyjątkowa uroczystość. Dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Witold Bubak przekazał na ręce Pawła Żurkowskiego, dyrektora instytucji pierwszy egzemplarz odznaki nr 000 wraz z legitymacją i odznaką rozpoznawczą na mundur polowy i wyjściowy.

Odznaka ma kształt krzyża kawalerskiego barwy oliwkowej ze srebrną obwódką. Kolor oliwkowy nawiązuje do barwy beretów żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Pośrodku krzyża znajduje się herb województwa mazowieckiego, które jest rejonem odpowiedzialności 6 MBOT.

Na górnym ramieniu krzyża umieszczona jest srebrna cyfra „6″ – numer taktyczny 6MBOT. Na lewym i prawym ramieniu krzyża umieszczone są odpowiednio srebrne litery „MB” i „OT” – skrót nazwy MBOT. Na dolnym ramieniu krzyża umieszczony jest srebrny Znak Polski Walczącej.

Pomiędzy ramionami krzyża za herbem znajdują się dwa skrzyżowane karabiny polskiej produkcji – MSBS „GROT”, będące na wyposażeniu żołnierzy 6MBOT.

Przedłużeniem symboliki odznaki są słowa rtm. Witolda Pileckiego: „Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć niż lękać!”

Źródło informacji i foto: 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej