Sposoby na katar zatokowy

Podstawowym czynnikiem, który odróżnia katar zatokowy od tradycyjnego kataru, jest kolor wydzieliny. Przy przeziębieniu lub grypie, katar jest bezbarwny, natomiast przy katarze zatokowym mamy do czynienia z wydzieliną o barwie żółtawej lub zielonkawej. Kolor ten ma związek z bakteryjnym charakterem kataru. Inna jest także konsystencja wydzieliny, która przy katarze zatokowym jest gęstsza i bardziej zbita, katarowi zatokowemu towarzyszy także często nieprzyjemny zapach. Jednym z objawów kataru zatokowego, może być także krew towarzysząca wydzielinie. Pojawia się ona zazwyczaj na skutek uszkodzenia błony śluzowej, będącego efektem gwałtownego i intensywnego wydmuchiwania nosa. Jeśli problem nie znika, warto odwiedzić specjalistę – często przyczyną krwawienia jest bowiem brak witamin. Dowiedz się więcej o objawach kataru zatokowego: http://zamiastl4.pl/katar-zatokowy-mozna-go-leczyc-zwykly/.

Domowe metody na katar zatokowy

Aby wyleczyć katar zatokowy lub złagodzić jego objawy, możemy próbować sprawdzonych, domowych metod. Jedną z nich są inhalacje. Wdychanie gorącej pary wodnej wzbogaconej olejkiem miętowym lub ziołami, pozwoli rozrzedzić wydzielinę, udrażniając tym samym nasze drogi oddechowe. Co istotne – inhalacje takie pomagają nawet na intensywny katar zatokowy. Leczenie domowymi sposobami to także płukanie zatok, wykonywane przy użyciu specjalnej butelki irygacyjnej (znajdziesz ją w aptece) i roztworu o słonym smaku. Co na zatkany nos i zatoki – dowiedz się więcej.

Leczenie farmakologiczne

Jeśli domowe sposoby na katar zatokowy okazały się nieskuteczne lub wolimy skorzystać z dostępnych na rynku preparatów, apteki oferują nam szeroki wybór kropli i środków w sprayu o działaniu mukolitycznym. Preparaty takie rozrzedzają wydzielinę, jednocześnie łagodząc przekrwioną błonę śluzową i zapobiegając jej krwawieniu. Częstym rozwiązaniem są również tabletki na katar zatokowy. Jeśli jednak dolegliwość nie ustąpi po tygodniu, należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednią formę kuracji lub skieruje nas na dodatkowe badania. Więcej o leczeniu kataru zatokowego przeczytasz na portalu http://zamiastl4.pl/.