Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Orlen ma nowego prezesa. Pochodzi on Radomia

Pochodzący z Radomia Ireneusz Fąfara został nowym prezesem Orlenu. Ma duże doświadczenie w branży paliwowej.

W środę, 10 kwietnia 2024 roku Orlen poinformował, że rada nadzorcza spółki w ramach ogłoszonego wcześniej konkursu wybrała na prezesa koncernu Ireneusza Fąfarę, byłego prezesa litewskiej spółki Grupy Orlen – Orlen Lietuva.

Dziś, w czwartek 11 kwietnia 2024 roku Ireneusz Fąfara objął stanowisko prezesa Orlenu. Nowy zarządca wysłał do swoich pracowników list.

– Koleżanki i Koledzy, zgodnie z decyzją rady nadzorczej Orlen dołączam do Was, jako prezes zarządu. To dla mnie zaszczyt i olbrzymie wyzwanie, któremu podołam tylko przy Waszym zaufaniu, wsparciu i zaangażowaniu. Przed nami czas wspólnej pracy nad stworzeniem Orlenu, który będzie europejskim liderem w zmieniającej się rzeczywistości energetycznej i gospodarczej. Orlenu, który będzie napędzał transformację energetyczną. Orlenu, który będzie tworzyć wartość dla akcjonariuszy i znów stanie się perłą polskiego rynku kapitałowego. Orlenu, który stanie się wzorcem w stosowaniu ładu korporacyjnego. Będzie przewidywalny, wiarygodny i transparentny

napisał w liście do pracowników koncernu nowy prezes Orlenu, Ireneusz Fąfara.

– Będziemy wspólnie tworzyć firmę, świadomą swojego miejsca i znaczenia w Polsce i w państwach, w których funkcjonujemy, troszcząc się przy tym o nasze lokalne społeczności. Dla mnie to ważny dzień, bo podejmując się tego wyzwania, wracam do Orlenu, innego niż ten, który znałem. Wciąż jednak odnajduję w nim wiele ambicji, gotowości do sięgania po nieosiągalne i ducha do mierzenia wysoko. Jestem dumny, że będziemy razem pracować. Zaczynamy!

dodał nowy zarządca.

Jak czytamy w komunikacie Orlenu, Ireneusz Fąfara to ekspert doskonale znający sektor paliwowy i wyzwania związane z transformacją energetyki. Praktyk zarządzania dużymi organizacjami i wielomiliardowymi projektami.

W latach 2010-2017 związany z Grupą ORLEN. Jako Prezes Zarządu ORLEN Lietuva zreformował i doprowadził do zyskowności rafinerię w Możejkach. Wypracował porozumienia i zakończył wieloletnie spory związane z logistyką. Znacząco zwiększył sprzedaż ORLEN Lietuva na rynkach eksportowych. Posiada wiedzę o specyfice Grupy ORLEN i zachodzących w niej procesach.

Od końca lat dziewięćdziesiątych sprawował najwyższe funkcje menedżerskie w dużych spółkach publicznych i prywatnych.

Członek rad nadzorczych Rockbridge TFI (2018-2024, złożył rezygnację w dniu powołania na Prezesa Zarządu ORLEN S.A.), PKO BP (2009-2010), LOTOS (2009-2010), Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (2007-2009), Kompania Węglowa (2003-2005), Narodowy Fundusz Zdrowia (2005-2008), Agencji Rynku Energii (1997-1998).

Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego (2007-2009) oraz Wiceprezes Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (1998-2007). Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Źródło: Orlen / PAP