Radom i okolice Wiadomości

„Orliki” wracają do Radomia

Rozpoczęło się przebazowanie statków powietrznych z Dęblina do macierzystej bazy w Radomiu. Ponad trzyletnia nieobecność maszyn związana była z remontem lotniska.

11 samolotów PZL-130 „Orlik”, w tym Zespół Akrobacyjny oraz dwa samoloty M-28 Bryza przybyło z Dęblina do Radomia, w związku z tym w środę 7 grudnia, w 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego odbył się uroczysty apel. W ceremonii powitania komponentu lotniczego wziął udział Wiceminister Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz, Inspektor Sił Powietrznych gen. dyw. pil. Jacek Pszczoła, Dowódca 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego gen. bryg. pil. Grzegorz Ślusarz, Dowódca 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego płk pil. Maciej Siemiński, a także żołnierze oraz pracownicy RON. Na płycie lotniska samoloty PZL-130 „Orlik” przywitał wodny salut, wykonany przez wojskową straż pożarną. Po opuszczeniu kabin samolotów, Dowódca Grupy Działań Lotniczych złożył meldunek o powrocie komponentu lotniczego do macierzystego lotniska.

– Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. W Dęblinie czuliśmy się dobrze, ale niezmiernie się cieszymy, że możemy znowu latać nad Radomiem –  lider Zespołu Akrobacyjnego „Orlik” kpt. Michał Jabłoński.

Samoloty wróciły do Radomia po 3 letniej przerwie. Było to spowodowane budową nowego lotniska wojskowe samoloty i pilotów przebazowano do Dęblina. Jednakże wrócili do Sadkowie już na stałe. Będą służyć szkoleniom podchorążych polskich sił powietrznych.W najbliższym czasie na pilotów czekają nie tylko działania związane ze szkoleniem podchorążych Lotniczej Akademii Wojskowej, ale także przygotowania do międzynarodowych pokazów lotniczych Air Show, które odbędą się w sierpniu przyszłego roku. Gdy tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne do macierzystej jednostki powrócą pozostałe samoloty PZL-130 „Orlik”, M-28 „Bryza” i śmigłowce SW-4 „Puszczyk”. Orliki będzie można zobaczyć na Międzynarodowych Pokazach Lotniczych Air Show, które odbędą się w sierpniu przyszłego roku.

– Będzie odbywało się szkolenie podchorążych na Orlikach i to jest bez wątpienia ważna informacja, że Orliki są już w Radomiu. Ten swoisty warkot silnika jest już słyszany na radomskim niebie – sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Piloci stacjonujący na  lotnisku Radom-Sadkowo służą w 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego im. kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. Stanisława Wigury, która podlega 4 Skrzydłu Lotnictwa Szkolnego im. gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza. Dowódcą 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego jest płk pil. mgr inż. Maciej Siemiński. Piloci służą na maszynach PZL130 Orlik oraz PZL 28M Bryza.

Źródło informacji: wojsko-polskie.pl/warszawa.tvp.pl