Historia Kultura i rozrywka Radom i okolice Społeczeństwo

Otwarcie wystawy „Najważniejsza była dla nich Polska… 72. pułk piechoty im. płk. Dionizego Czachowskiego”

Zbliża się otwarcie wystawy „Najważniejsza była dla nich Polska… 72. pułk piechoty im. płk. Dionizego Czachowskiego”. Wydarzenie odbędzie się w Kamienicy Deskurów.

W środę, 24 kwietnia 2024 r., o godz. 17:00, w dzień 102. rocznicy przybycia pułku do Radomia, odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy połączone z prelekcją dr. hab. Sebastiana Piątkowskiego – autora wystawy.

Wydarzenie odbędzie się w Kamienicy Deskurów znajdującej się przy ul. Rwańskiej 2 w Radomiu. Wystawę otworzy Danuta Pawlik – naczelnik delegatury IPN w Radomiu.
„Najważniejsza była dla nich Polska… 72. pułk piechoty im. płk. Dionizego Czachowskiego”

Wystawa składa się z 24 plansz prezentujących historię 72. pułku piechoty, począwszy od 1918 roku, kiedy zaczęto we Włoszech tworzyć z jeńców polskie pułki ochotnicze, które miały wejść w skład „Błękitnej Armii” formowanej przez gen. Józefa Hallera we Francji, przechodząc przez okres wojny polsko-bolszewickiej, okres pokoju i stacjonowania pułku w Radomiu, aż do wybuchu II wojny światowej.

Wystawa zawiera również fragmenty z codziennego życia żołnierzy pułku w Radomiu. Wystawa powstała we współpracy z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.