O tym się mówi PAP Polska i świat Społeczeństwo

PIE: inflacja spadnie poniżej 10 proc. na koniec III kwartału br.

Spadek inflacji w grudniu do 16,6 proc. to głównie efekt niższych kosztów ogrzewania – zwrócił uwagę Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do piątkowych danych GUS. W jego ocenie na koniec III kwartału br. inflacja spadnie poniżej 10 proc. – stwierdził.

Jak poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny, inflacja w grudniu 2022 r. wyniosła rdr 16,6 proc. Miesiąc wcześniej było to 17,5 proc.

Jakub Rybacki z PIE zwrócił uwagę, że obniżenie się inflacji do 16,6 proc. to głównie efekt spadku opłat za ogrzewanie. „Maleje również tempo wzrostu cen żywności. Niemniej inflacja dalej jest mocno rozpowszechniona – wzrost cen po wyłączeniu kosztów żywności i energii wzrósł do 11,6 proc” – stwierdził. Zwrócił uwagę, że szybciej rosły ceny odzieży, usług zdrowotnych i rekreacyjnych.

W ocenie eksperta styczeń przyniesie dalszy wzrost inflacji – „prawdopodobnie przekroczy 19 proc”. „Będzie to efekt wzrostu stawek VAT za energię oraz paliwa. Podrożeją też ceny usług transportowych” – zaznaczył. Zwrócił uwagę, że PKP zapowiedziały podwyższenie cen biletów średnio o 10 proc., podobne decyzje podejmują samorządy miast wojewódzkich np. Krakowa czy Torunia.

Według Rybackiego należy spodziewać się też wzrostu czynszów, cen usług komunalnych i rekreacyjnych. „Inflacja zacznie słabnąć począwszy od marca” – prognozuje ekspert. Zwrócił uwagę, że ceny surowców rolnych i energetycznych na rynkach światowych od lipca ub. r. znajdują się w tendencji spadkowej, a analitycy oczekują kontynuacji tego trendu. Maleje również tempo wzrostu kosztów produkcji – dodał. „Inflacja spadnie poniżej 10 proc. na koniec III kwartału” – ocenił przedstawiciel PIE. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mmu/