O tym się mówi Ogłoszenia PAP Polska i świat Społeczeństwo

Policja będzie zwracać w piątek uwagę na bezpieczeństwo m.in. pieszych i rowerzystów

W piątek w całym kraju policjanci ruchu drogowego będą prowadzić wzmożone działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” – poinformował nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

W ramach piątkowej akcji funkcjonariusze będą zwracać uwagę na bezpieczeństwo pieszych, kierujących rowerami, hulajnogami elektrycznymi oraz urządzeniami transportu osobistego i innymi wspomagającymi ruch.

„W trakcie akcji będą prowadzone przedsięwzięcia informacyjno-edukacyjne, w ramach których policjanci będą przypominali uczestnikom ruchu drogowego o potrzebie znajomości i przestrzegania przepisów prawa ruchu drogowego oraz zachowaniu prawidłowych relacji pomiędzy kierującymi pojazdami, rowerzystami i pieszymi” – zapowiedział nadkomisarz Robert Opas.

Policjant wskazał, że funkcjonariusze będą także zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych i rowerzystów.

„Zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale także zachowanie samych pieszych. Nadzorem będą objęte również miejsca szczególnie niebezpieczne, w tym przejścia przez ruchliwe jezdnie lub przejścia, na których w przeszłości doszło do potrąceń niechronionych uczestników ruchu drogowego” – podkreślił.

„Pieszych, rowerzystów, a także osób poruszających się na hulajnogach czy rolkach nie chronią aktywne czy bierne systemy bezpieczeństwa i w porównaniu z innymi uczestnikami ruchu są najbardziej narażeni na skutki wypadków drogowych” – podał.

Według policyjnych statystyk piesi stanowią nadal znaczącą część ofiar wypadków drogowych.

„Wiele z tych wypadków jest spowodowanych przez nieodpowiedzialne i nieostrożne zachowanie kierowców wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego” – zauważył.

„W tym roku dotychczas odnotowano o 28 mniej ofiar śmiertelnych wypadków drogowych z udziałem pieszych niż w analogicznym okresie 2022 roku. Jednak samych wypadków było 731 i jest to większa liczna zdarzeń o 53. Najwięcej z nich – 461 było na przejściach dla pieszych” – przekazał nadkomisarz Robert Opas.(PAP)

autor: Bartłomiej Figaj