Radom i okolice Wiadomości

Policjanci z Radomia i Płocka skontrolowali taksówkarzy „na aplikację”

W zeszłym tygodniu funkcjonariusze policji, Straży Granicznej oraz Inspekcji Transportu Drogowego skontrolowali kierowców wykonujących odpłatny przewóz osób. Sprawdzono 116 pojazdów.

Jak zaznacza policja w Radomiu celem przeprowadzanych działań było wyeliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierujących, będących pod wpływem środków odurzających oraz oferujących przewóz osób „na  aplikację” bez wymaganych dokumentów, kontrolowanie dokumentów kierujących pod kątem posiadanych uprawnień i ich legalności, w tym legalności pobytu na terytorium Polski. Funkcjonariusze i przedstawiciele innych służb mundurowych sprawdzali pojazdy w zakresie niezbędnego wyposażenia i oznakowania. Na terenie Radomia oraz Płocka policjanci przeprowadzili szczegółowe kontrole w zeszłym tygodniu w centrach miasta i w okolicach ulic z restauracjami i klubami.

W trakcie przeprowadzonych działań mundurowi skontrolowali 116 pojazdów wykonujących przewozy osób, za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym, między innymi nieprawidłowe parkowanie pouczyli 6 kierowców. Policjanci zatrzymali również 6 dowodów rejestracyjnych ze względu na zły stan techniczny pojazdów, brak badań technicznych lub złe oznakowanie, nieodpowiednie dla pojazdów przeznaczonych do przewozu osób. Ponadto wobec jednego kierowcy wszczęto postępowanie administracyjne.

Policja przypomina o stosowaniu kilku zasad podczas podróży taksówkami „na aplikację”:

  • jeśli to możliwe, podróżuj w grupie,
  • sprawdź zgodność swojego przejazdu z danymi w aplikacji, tj. markę i numer rejestracyjny pojazdu, a w przypadku braku takiej zgodności – zrezygnuj z przejazdu,
  • bądź w kontakcie z bliską osobą, w trakcie przejazdu i po jego zakończeniu,
  • udostępnij bliskiej osobie trasę swojego przejazdu,
  • jeśli czujesz zagrożenie, zadzwoń pod numer alarmowy 112 – powiedz, gdzie jesteś i co się stało.

Dobrą praktyką jest ustalenie z bliską osobą „hasła bezpieczeństwa” w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia. Jeśli czujemy, że grozi nam niebezpieczeństwo zadzwoń lub napisz wiadomość sms, używając tego hasła.

Źródło informacji: KMP w Radomiu