Kronika kryminalna Polska i świat Społeczeństwo

Polski sędzia uciekł na Białoruś. Wystawiono za nim list gończy

Polski sędzia, który uciekł na Białoruś jest poszukiwany listem gończym. Policja wystosowała komunikat.

W miniony poniedziałek, 6 maja, białoruska agencja prasowa BiełTA przekazała informację o wniosku polskiego sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, Tomasza Szmydta, który zwrócił się do władz Białorusi o udzielenie azylu.

W swoim wystąpieniu poparł tę decyzję, powołując się na swoje zastrzeżenia wobec polityki prowadzonej przez obecne polskie władze. Dodatkowo zaapelował o „przywrócenie dialogu z prezydentem Łukaszenką i Rosją”.

Teraz, na stronie mazowieckiej policji pojawił się komunikat, który informuje o tym, że za mężczyzną wystawiony został list gończy.

– W dniu 15 maja 2024 roku Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie V Wydział Karny wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu Tomasz Szmydta na okres 3 miesięcy z uwagi na fakt ukrywania się podejrzanego, obawę matactwa procesowego oraz zarzucenie podejrzanemu popełnienia zbrodni szpiegostwa.

przekazała mazowiecka policja.

Ostatnim miejscem, gdzie poszukiwany sędzia miał meldunek stały, był Grójec w województwie mazowieckim. Jego ostatnim miejscem zamieszkania było mieszkanie przy ulicy Stawki 4a/8 w Warszawie.

Policja apeluje o pomoc wszystkich osób, które posiadają jakiekolwiek informacje mogące przyczynić się do zatrzymania poszukiwanego.

– Prosimy o kontakt z Wydziałem Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu pod numerem telefonu 47 701 46 50 lub z dyżurnym Komendy Wojewódzkiej w Radomiu pod numerem telefonu 47 701 46 44. Można również skontaktować się z najbliższą jednostką Policji pod numerem alarmowym 112

przekazali funkcjonariusze.

Przypomnijmy, że ten kto, biorąc udział w działalności obcego wywiadu albo działając na jego rzecz, udziela temu wywiadowi wiadomości, której przekazanie może wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8 albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.