Kultura i rozrywka Radom i okolice Społeczeństwo

„Porka Sławnianka” smakiem powiatu. Za nami kolejna edycja konkursu kulinarnego

Za nami Konkurs Kulinarny „Smaki Powiatu”. W zmaganiach zwyciężyła „Porka Sławnianka”. Na drugim miejscu ulokowała się „Zarzutka zwana zarzucajką z Wrzosu” z gminy Przytyk.

Za nami druga edycja Konkursu Kulinarnego Smaki Powiatu. Tym razem gościliśmy w Słowikowie koło Przytyka. Patronat nad imprezą sprawował Waldemar Trelka, starosta radomski. Zwyciężyła Porka Sławnianka z KGW Sławna Ferajna, a drugą lokatę zajęła “Zarzutka zwana zarzucajką z Wrzosu” z gminy Przytyk. Jury, któremu przewodniczyła radna powiatu radomskiego Anna Rogulska, doceniło także “Oponki Drożdżowe” przygotowane przez KGW w Mokrosęku.

Pierwsza tegoroczna edycja konkursu odbyła się w lutym w Karczmie Bancer. Teraz, reprezentanci kolejnych gmin wzięli udział w imprezie w Słowikowie. W konkursie, nad którym patronat sprawował Waldemar Trelka – starosta radomski, zorganizowanym dla gmin Przytyk, Wolanów, Zakrzew oraz Jedlińsk uczestniczyło 11 kół gospodyń wiejskich. Wśród przygotowanych potraw oprócz wspomnianych zwycięzców znalazły się także:

  • KGW w Ludwikowie – Porka po szlachecku
  • KGW Płaskowskie – Pyzy nadziewane mięsem
  • KGW Nasze Sprawy – Bierwce – Kapusta z grochem z siekanymi ziemniakami
  • KGW w Domaniów – Pyzy z okrasą
  • KGW w Oblesie – Porka
  • Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych ” Na Ludową Nutę” – Bidno porka
  • KGW Milowianki – Kapusta z kartofli
  • KGW Jaśkowice Kolonia – Żurek

23 czerwca w Jedlni odbędą się kwalifikacje dla Kół Gospodyń Wiejskich z gmin: Pionki, Jedlnia – Letnisko i Jastrzębia. Finał odbędzie się na zakończenie lata, na Dożynkach Powiatowych, w Kowali.

Konkurs “Smaki Powiatu” był jednym z punktów imprezy “Kochanowski – Przystanek Wesele”. Historię przypominają cyklicznie Miasto i Gmina Przytyk. Najpierw do kościoła zmierza orszak weselny złożony z przebranej w stroje z epoki młodzieży. Potem zaś, w pobliskim Słowikowie, grają kapele z terenu Powiatu Radomskiego, a nawet z dalszych stron Ziemi Radomskiej.

W tym roku, już po raz trzeci, rywalizowali oni m.in. o nagrodę Specjalną Starosty Radomskiego i Powiatowego Instytutu Kultury. Trafiła ona do kapeli Jana Tarnowskiego z Domaniowa.

Źródło: Powiat Radomski / fot. Mazowiecki Szlak Tradycji