Radom i okolice

Powiat Radomski przekazał 100 tys. złotych na budowę Domu Hospicyjnego

We wtorek 15 listopada, starosta radomski Waldemar Trelka odwiedził teren budowy Hospicjum Królowej Apostołów. Samorządowiec podczas pobytu przekazał czek na 100 tysięcy złotych. Zadeklarował również dalszą pomoc. Wiadomo już, że w 2023 r. władze powiatowe przekażą kolejne pieniądze.

Podczas pobytu starosty radomskiego na placu budowy hospicjum był również obecny ks. Marek Kujawski, założyciel hospicjum. Podziękował za pomoc finansową ze strony władz powiatowych i zaapelował o dalsze wsparcie.

Jest to największe wsparcie jakie otrzymujemy od trzech lat. Ponad 70 gmin zwraca się do nas o pomoc dla swoich mieszkańców. Myślę, że też wkrótce do nas dołączą, bo inaczej tego nie udźwigniemy. Potrzebujemy jeszcze około 69 milionów złotych na dokończenie hospicjum. Dziękuję przede wszystkim naszym wolontariuszom, bo ich pomocy nie da się przeliczyć na żadne pieniądze. Robią to z serca i robią to pięknie –ks. Marek Kujawski.

Budowa Hospicjum Królowej apostołów rozpoczęła się się w październiku 2020 r. Jednakże już 12 sierpnia 2020 r. uroczyście została wbita pierwsza łopata pod budowę fundamentów Domu Hospicyjnego w Sołtyskowie. Dlaczego nowy budynek będzie domem a nie hospicjum? Inicjatorzy przedsięwzięcia wyjaśniają to na swojej stronie internetowej:

Od lat towarzyszymy naszym Chorym – osobom w stanach terminalnych chorób nowotworowych – w ich domach na terenie Radomia i okolic. Doświadczenie pokazuje, że nie ma innego miejsca, w którym człowiek czułby się tak dobrze, jak we własnym domu, otoczony bliskimi – zwłaszcza gdy przychodzi ciężka choroba i gdy zbliża się kres życia. Wiemy jednak, że czasami pobyt w domu staje się niemożliwy – czy to ze względu na brak warunków, osób, które zapewniłyby niezbędną opiekę, czy wyjątkowo ciężki stan chorego. Dlatego chcemy stworzyć miejsce, które w takich sytuacjach będzie choć namiastką domu rodzinnego. Miejsce, gdzie nasi Chorzy będą się czuli bezpiecznie, otoczeni zarówno profesjonalną opieką, jak i ludzkim ciepłem i życzliwością.

Dom Hospicyjny będzie posiadał indywidualne pokoje dla chorych: dzieci, młodzieży i dorosłych, ale również hostel, w którym będą mogły nocować rodziny i goście chorych oraz wolontariusze. Powierzchnia użytkowa budynku głównego wyniesie ponad 5711 metrów kwadratowych. W ramach Domu Hospicyjnego dostępne będą 52 miejsca. Udzielane będą świadczenia w trybie dziennym z terapią zajęciową, domowym dla ponad 100 podopiecznych oraz ambulatoryjnym. Centrum Domu będzie stanowić kaplica. Wszyscy mieszkańcy i goście będą mogli korzystać także z kawiarenki. W planach są również pomieszczenia przeznaczone na dzienny pobyt, basen i pracownie terapii zajęciowej i rehabilitacji. W budynku będą mieścić się oczywiście gabinety lekarskie, psychologiczne i zabiegowe.

Przekazujemy kolejne 100 tysięcy złotych i jest to już druga nasza “setka”. Trzecią zaplanowaliśmy na rok 2023. Gratuluję i dziękuję księdzu Kujawskiemu za tą niełatwą pracę jakąś wykonujecie dla chorych. Chciałbym przypomnieć, że w 2021 roku budowę wspierały też inne samorządy naszego powiatu, gmina Gózd 20 tys. zł, gmina Jedlnia Letnisko, 20 tys. zł, Wolanów, Zakrzew po 10 tys. zł. Natomiast w 2022 swoje wsparcie przekazały: gmina Gózd, 20 tys. zł, gmina Pionki, 10 tys. zł, Wolanów i Zakrzew również po 10 tys. zł. – starosta radomski Waldemar Trelka.

Jak podkreślają władze powiatu radomskiego budowa Domu Hospicyjnego jest odpowiedzią na problemy zidentyfikowane na terenie województwa mazowieckiego w zakresie dostępu do świadczeń opieki hospicyjnej. Najbogatsze w kraju województwo charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników dostępności do świadczeń stacjonarnych w tym zakresie w całej Polsce. Dysponuje tylko 19 hospicjami stacjonarnymi, a liczba dostępnych w nich łóżek jest niemal 30 procent niższa niż średnio dla Polski w stosunku do liczby mieszkańców.

źródła: powiatradomski.pl, hospicjum.radom.pl