Radom i okolice Społeczeństwo

Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu stworzył poradnik dla osób opuszczających zakład karny

Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu stworzył poradnik dla osób opuszczających zakład karny. Publikacja zawiera praktyczne informacje dotyczące wchodzenia na rynek pracy.

Na początku czerwca na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu pojawiła się informacja o stworzeniu mini poradnika dla osób opuszczających zakład karny. Publikacja zawiera praktyczne wskazówki dotyczące wchodzenia na rynek pracy.

Można w niej znaleźć informacje o rejestracji, wymaganych dokumentach, terminach, najczęściej popełnianych błędach przedłużających rejestrację, pracy podejmowanej w trakcie odbywania kary oraz możliwościach przekwalifikowania się.

Autorzy poradnika odpowiedzieli także w nim na pytania najczęściej zadawane przez byłych osadzonych. Np. te dotyczące braku aktualnego dowodu osobistego czy stałego miejsca zamieszkania.

– Osoby bezrobotne to nie jest monolit. To bardzo zróżnicowana grupa – i pod względem wiekowym i zawodowym. Są wśród nich np. osoby z niepełnosprawnościami czy dłużnicy alimentacyjni. Jeśli chcemy myśleć o ich aktywizacji zawodowej – każda z tych grup wymaga innego podejścia. Są wśród nich np. osoby z niepełnosprawnościami czy dłużnicy alimentacyjni. Jeśli chcemy myśleć o ich aktywizacji zawodowej – każda z tych grup wymaga innego podejścia. Specyficzną grupę stanowią także byli osadzeni, ci którzy wychodzą z zakładu karnego i muszą ułożyć sobie życie na nowo. Także, to zawodowe. Wielu z nich, pierwsze kroki kieruje właśnie do nas i gubią się w procedurach, wymaganiach, papierologii. A to, bardzo często, wydłuża proces rejestracji i szukania pracy. Stąd pomysł na zrobienie dla nich krótkiej ulotki z konkretnymi, praktycznymi poradami. Chcielibyśmy, aby taka ulotka trafiała w ręce osadzonych zanim do nas przyjdą. Co ufam, że nie będzie trudne, bo regularnie współpracujemy z aresztami w Radomiu i Żytkowicach

mówił Sebastian Murawski, były już dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

– Faktycznie, brakowało takiego praktycznego poradnika dla osób opuszczających zakład karny. Osadzeni znajdą w ulotce odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości, związane z szukaniem pracy na wolności. Będziemy ją w tym celu wykorzystywać

przyznaje st. szeregowy Karolina Banasiak wychowawca Działu Penitencjarnego w Areszcie Śledczym w Radomiu. 

Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu przekazał, że jest to element ich kilkuletniej współpracy z zakładami karnymi w Radomiu i Żytkowicach. Pracownicy urzędu regularnie prowadzą spotkania z osadzonymi, dotyczące aktywizacji zawodowej. Podczas tych spotkań osadzeni otrzymują praktyczne wskazówki na temat poszukiwania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, procesu rejestracji, możliwości przekwalifikowania się oraz dostępnych szkoleń.

Poradnik dla byłych osadzonych w formie ulotki PDF jest dostępny na stronie radom.praca.gov.pl w zakładce Ulotki.

Źródło: PUP Radom