O tym się mówi

Premier zapowiedział wyrównanie dopłat z UE dla rolników

"Mogę powiedzieć z ogromną dumą, że od stycznia dla 95 czy 97 procent rolników, czyli wszystkich tych, którzy mają do 30 (hektarów), (…) to wyrównanie będzie" – stwierdził premier Mateusz Morawiecki. Podczas konferencji prasowej mówił o wyrównaniu dopłat do hektara, tak by polscy rolnicy otrzymywali takie same środki jak na zachodzie Unii Europejskiej.

Komisja Europejska zatwierdziła polski, krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej 31 sierpnia.

„To jest wielka sprawa, że Polska jest w pierwszej grupie z zatwierdzonymi planami strategicznymi (…). Myślę, że przede wszystkim gospodarstwa hodowlane bardzo zyskają na tym planie – podkreślał komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Na dobrostan zwierząt trafi 1,7 mld euro, na płatności do produkcji 1,7 mld euro, do tego dojdą środki na wsparcie dla ekstensywnego wypasu na użytkach zielonych. W sumie polskie gospodarstwa hodowlane mogą liczyć na blisko 4 mld euro wsparcia.

"Dobrostan, czyli letni wypas, chów bez uwięzi, stosowanie słomy jako ściółki. To zachęta finansowa dla rolników, wierzę, ze polska hodowla rozwinie się dzięki takiemu wsparciu" – mówił Wojciechowski.

Inna kategoria to płatności związane z rozwojem rolnictwa, z inwestycjami m.in. w przetwórstwo czy w rozwój energii odnawialnej jak fotowoltaika czy biogazownie. Kluczowe będą też inwestycje w wiedzę czy cyfryzację.

Pieniądze kierowane będą też na rozwój rolnictwa węglowego, czyli promujące praktyki rolnicze, które zwiększają składowanie węgla w glebie i zmniejszające jego emisje.

"Mówimy o płaceniu za dobre praktyki, jak stosowanie obornika czy zostawianie resztek pożniwnych w glebie. Na ten cel przeznaczone może zostać 2,8 mld euro" – wyjaśniał Wojciechowski.

Źródło: interia.pl, farmer.pl