Radom i okolice Społeczeństwo

Prezes zwoleńskiej fundacji follow Me nagrodzona Orderem Uśmiechu

Jedyne odznaczenia, które dorosłym przyznają dzieci z całego świata, trafiły w ręce laureatów. W wiosennej edycji wśród Dam i Kawalerów Orderu Uśmiechu znalazła się Iwona Paszkiewicz – prezes fundacji follow Me ze Zwolenia.

Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu zbiera się dwa razy do roku – wiosną oraz jesienią. Na każdym posiedzeniu przyznaje kilka odznaczeń. Rocznie otrzymuje ona kilkaset wniosków zgłaszanych wyłącznie przez dzieci i młodzież do 18 roku życia. Na wiosennym posiedzeniu Kapituła przyznała siedem odznaczeń, wśród nich to, które trafił do rąk Iwony Paszkiewicz – działaczki, filantropki, bizneswoman, współzałożycielki firmy Lobo, prezes Fundacji follow Me oraz pomysłodawczyni i organizatorki budowy Terapeutycznego Ogrodu Zmysłów przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Hucie k./ Lipska. Iwona Paszkiewicz aktywnie działa na rzecz poprawy jakości życia lokalnej społeczności poprzez organizację wydarzeń i projektów skierowanych do różnych grup społecznych. Jej najnowszy projekt to „Kobieta Aktywna”, który realizowany jest w partnerstwie z Samorządem Województwa Mazowieckiego.

 – To dla mnie ogromne wyróżnienie i niesamowite przeżycie. Mam wrażenie, że nie można w życiu dostać bliższej sercu nagrody jak Order Uśmiechu! To zaszczyt dołączyć do grona tak wyjątkowych osób nagrodzonych Orderem i jednocześnie ogromne zobowiązanie, ale też i motywacja do dalszego działania dla dobra najmłodszych

powiedziała Iwona Paszkiewicz.

Poza Iwoną Paszkiewicz wśród wyróżnionych znalazły się także Wanda Traczyk – Stawska – żołnierka AK i psycholog, zaangażowana w pomoc dzieciom czeczeńskim nauczycielka i pedagog białorusko-rosyjskiego pochodzenia Marina Hulia; filantropka, organizatorka i koordynatorka świątecznej akcji dla dzieci z placówek Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w całej Polsce Izabela Król i niosąca bezinteresowną pomoc dzieciom w Nowym Jorku lekarz pediatra Joanna Barbara Lis.

Order Uśmiechu to odznaczenie w formie medalu, który przedstawia uśmiechnięte słoneczko. W Polsce przyznawane przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu. Spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci z całego świata, Kapituła wybiera laureatów. Kawalerem lub Damą Orderu Uśmiechu może zostać dorosły, którego działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom najwięcej radości, a często też ratuje ich życie. Do grona Dam i Kawalerów Orderu Uśmiechu, który przyznawany jest od 1968 roku należą m.in.: papież Franciszek, św. Jan Paweł II, XIV Dalajlama, królowa Szwecji Sylwia, ks. Jan Twardowski, Jacek Kuroń, Irena Sendlerowa, Anna Dymna oraz prof. Zbigniew Religa. Podczas uroczystej dekoracji, każdy laureat pasowany jest czerwoną różą i musi z uśmiechem wypić puchar kwaśnego soku z cytryny.