Radom i okolice

Prezydent Radomia wydał zgodę na budowę pomnika Radomskich Lotników

Prezydent Radomia wydał pozwolenie na budowę pomnika Radomskich Lotników. Odsłonięcie monumentu nastąpi w sierpniu 2023 r.

 

Prezydent Radomia Radosław Witkowski wydał pozwolenie na budowę pomnika Radomskich Lotników. O decyzji włodarza miasta poinformowało Stowarzyszenie Radomski Samorząd Obywatelski. Monument będzie składał się budowa  z czterech samolotów szkolno-treningowych PZL TS-11 Iskra, na rondzie Narodowych Sił Zbrojnych. Iskry będą znajdować się na stalowych wysięgnikach w figurze „Rozlotu”.

Samoloty, które będą częścią pomnika, przekazała 41 Baza Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. 19 Listopada 2021 r. podpisano w tej sprawie odpowiednie dokumenty. Pomnik ma stanowić hołd dla Polskich lotników oraz dla konstruktora Iskry Tadeusza Sołtyka. Ostatnie samoloty, które zostaną wykorzystane do budowy pomnika przybyły do Radomia w maju bieżącego roku. Odsłonięcie monumentu ma nastąpić 28 sierpnia 2023 r. Tego dnia obchodzone jest święto Lotnictwa Polskiego, które zbiegnie się z Air Show 2023.

Źródło informacji: facebook/Radomski Samorząd Obywatelski