O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Procesja Zawierzenia w Skarżysku-Kamiennej

Procesja Zawierzenia Matce Bożej Miłosierdzia miała miejsce w Skarżysku-Kamiennej, w niedzielę 12 listopada. Poprowadził ją ks. bp Piotr Turzyński. Procesja odbywa się każdego roku. Jest to związane z upamiętnieniem ważnego dla miasta wydarzenia, jakim było ogłoszenie Matki Bożej Miłosierdzia patronką Skarżyska-Kamiennej. Dokonał tego 28 lat temu papież Jan Paweł II. Podarował wówczas dla skarżyskiego sanktuarium votum w postaci złotego różańca i piuski.

Procesja Zawierzenia na czele z bp Piotrem Turzyńskim, wyruszyła wieczorem z parafii pw. św. Józefa. Jej uczestnicy przeszli ulicami Skarżyska-Kamiennej niosąc obraz z wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej. Procesja zakończyła się w kościele sanktuaryjnym Matki Bożej Ostrobramskiej, gdzie celebrowana była msza św., pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji radomskiej.

Ks. bp Piotr Turzyński w homilii mówił o mądrości, że powinniśmy się jej uczyć od Maryi, szukając oparcia w Bogu. Nawiązał do wypowiedzi papieża Jana Pawła II, że Maryja jest pierwszą w pielgrzymce naszej wiary i trzeba Ją w tym naśladować. Przypomniał, że potrzebujemy Maryi, bo Ona jest naszym wsparciem i fundamentem. Zachęcił, aby Jej zaufać i zawsze oddawać pod Jej opiekę.

W czasie mszy św. mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej ponowili zawierzenie swojej Patronce.

Dekret Stolicy Apostolskiej o ustanowieniu Patronką miasta Matki Bożej Miłosierdzia, odczytał nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, 12 listopada 1995 r.  Natomiast papież Jan Paweł II przysłał list, który zawierał słowa: „Matce Miłosierdzia Skarżysko-Kamienną zawierzam”. Napis ten widnieje na portalu bazyliki.

O uznanie Matki Bożej Miłosierdzia patronką miasta, prosił Stolicę Apostolską bp Edward Materski. Również zgodnie z jego prośbą, co roku na pamiątkę tego wydarzenia, odbywa się procesja zawierzenia ulicami Skarżyska-Kamiennej. To właśnie z jego inicjatywy powstało Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.

Źródła: radioplus.com.pl / radom.gosc.pl

Foto: facebook.com/bazylikaostrobramska