O tym się mówi

Program bezpłatnej profilaktyki wykrywającej zakażenia WZW typu C

Wirus HCV to schorzenie występujące na całym świecie. W Polsce szacuje się, że zakażonych jest ponad 150 tysięcy osób, a 95 proc. z nich nie zdaje sobie z tego nawet sprawy. Sam wirus został odkryty w roku 1989, zaś szersze badania w kierunku jego wykrycia zapoczątkowano dopiero w latach 90. Od lat 90 w kalendarzu szczepień znajdują się jako szczepienia obowiązkowe szczepienia przeciwko wirusowi WZW typu B. Jednak zdecydowanie większy kłopot sprawia typ C, ponieważ przeciwko niemu szczepionka nie istnieje. Ten typ WZW jest bardzo groźny, sieje spustoszenie w całym organizmie pacjenta. 

Na podstawie dokonywanej analizy o charakterze analizy epidemiologicznej, dotyczącej pacjentów trafiających do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, personel medyczny przyznaje, że z wirusem tym zmaga się coraz większa liczba osób. Stąd inicjatywa bezpłatnych badań profilaktycznych wątroby w kierunku wykrycia zakażenia WZW typu C. W tym roku Urząd Marszałkowski ogłosił i sfinansował program diagnostyczny, którego realizatorem będzie Mazowiecki Szpital Specjalistyczny.

Badanie skierowane jest do mieszkańców województwa mazowieckiego, w okresie 2021-2022. Aby aplikować do wzięcia udziału w programie zdrowotnym należy spełniać następujące warunki: być mieszkańcem województwa mazowieckiego, ukończyć 18 rok życia i wyrazić zgodę na przystąpienie do badania. Kolejne kryterium związane jest z wykonywanym zawodem, który naraża na zakażenie się wirusowym zapaleniem wątroby, brane są również pod uwagę wykonane zabiegi (np. piercing) czy przyjmowanie narkotyków w sposób dożylny. Wśród kryteriów znajdują się jeszcze m. in.: uraz spowodowany igłą, transfuzja krwi dokonana przed 1990 czy bycie dzieckiem matki, która zakażona jest wirusowym zapaleniem wątroby. 

Oprócz badania pacjent otrzyma odpowiednią edukację i zdobędzie szczegółową wiedzę z zakresu WZW typu C:

Program polityki zdrowotnej ma na celu edukację. I to jest najważniejszy priorytet, bo my musimy zwiększyć wiedzę pacjenta, jak należy się chronić, żeby do zarażenia nie doszło. Ta edukacja uczestników odbywać się będzie w formie szkoleń, konferencji i również szkoleń on-line. One będą w grupach lub indywidualnie. W zależności ilu będzie uczestników. W ramach edukacji będziemy realizowali program uzupełnienia wiedzy z zakresu transmisji zakażenia wirusa, jak przebiega zakażenie, jak należy się chronić i gdzie pacjent znajdzie pomoc, jeżeli dojdzie do zakażenia

Program rozpocznie się w sierpniu i zakwalifikowanych do niego zostanie 408 osób. Ponadto na zakończenie całego programu zorganizowana zostanie konferencja otwarta dla wszystkich zainteresowanych programem. Pierwszą akcją medialną była dzisiejsza konferencja, która odbyła się w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.

Klaudia Sułek