O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Prokuratura chce 5 lat więzienia dla 22-latki, która pod wpływem metylonu spowodowała śmiertelny wypadek

Kary 5 lat więzienia żąda prokurator dla 22-latki, która będąc pod wpływem metylonu kierowała samochodem i spowodowała śmiertelny wypadek na obwodnicy Radomia. Zginęła w nim 19-letnia pasażerka auta, a kierująca i trzy inne osoby zostały ranne.

W poniedziałek w sądzie w Radomiu odbyły się mowy końcowe stron. Jak poinformował PAP rzecznik sądu Arkadiusz Guza, prokurator zażądał dla oskarżonej kary 5 lat pozbawienia wolności, a także orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych – rodziców 19-latki, która zginęła w wypadku, poparł wniosek prokuratury w tym zakresie.

Według prokuratury, 22-latka powinna też zapłacić nawiązki po 30 tys. zł na rzecz rodziców ofiary wypadku. Zdaniem ich adwokata, nawiązki te powinny być nawet wyższe – po 100 tys. zł. Oskarżona prosiła sąd o uniewinnienie. Wyrok w tej sprawie zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu. Za zarzucane kobiecie przestępstwa grozi kara do 12 lat więzienia.

Do wypadku doszło w czerwcu 2020 r. na południowej obwodnicy Radomia. 20-latka kierowała vw Golfem, będąc pod wpływem substancji psychotropowej w postaci metylonu (pochodnej amfetaminy). Wraz z nią autem jechały cztery młode osoby.

Z ustaleń śledczych wynika, że 20-latka wsiadła za kierownicę krótko po zażyciu metylonu. Jechała południową obwodnicą Radomia z nadmierną prędkością. Po wyprzedzeniu innego samochodu, na zakręcie utraciła kontrolę nad pojazdem, zjechała z jezdni i uderzyła w barierę ochronną, doprowadzając do wywrócenia auta.

Na skutek odniesionych w wypadku obrażeń, śmierć poniosła 19-letnia pasażerka Golfa. Inny z pasażerów doznał złamań obojczyka i kręgów piersiowych. Dwie pozostałe osoby jadące autem odniosły mniej poważne obrażenia. Kierująca trafiła do szpitala m.in. ze złamanym obojczykiem.

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ ok/

Postaw mi kawę na buycoffee.to