Polska i świat

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” w grupie kapitałowej CPK

Przedsiębiorstwo Portowe „Porty Lotnicze”, które jest właścicielem m.in. radomskiego lotniska, wejdzie w skład struktury Centralnego Portu Komunikacyjnego.

 

Przedsiębiorstwo Portowe „Porty Lotnicze”, które jest właścicielem i współwłaścicielem kilkunastu lotnisk na terenie Polski, wejdzie w struktury Centralnego Portu Komunikacyjnego. W przeciągu 6 miesięcy PPL zostanie przekształcone w spółkę prawa handlowego. Proces ten rozpoczęła „Ustawa o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego”, która weszła w życie 2 października. PPL jest właścicielem i zarządcą m.in. Lotniska Chopina w Warszawie, Lotniska Warszawa Radom i portu Zielona Góra Babimost. Przejęcie przedsiębiorstwa stanowi kolejny krok w budowie Portu Solidarności, którą przygotowuje CPK.

– Tylko silna grupa kapitałowa będzie mogła sprostać wymaganiom rynkowym, a w czasach kryzysu być oparciem dla całego sektora. Dzięki konsolidacji PPL i CPK powstanie podmiot, który w pełni wykorzysta położenie geograficzne Polski i potencjał rozwijającego się rynku lotnictwa w tej części Europy. Mamy szansę na stworzenie najsilniejszej grupy lotniskowej w Europie Środkowo-Wschodniej i istotnego podmiotu na lotniskowej arenie europejskiej – mówi Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK.

PPL do 2 kwietnia 2023 r. zostanie przekształcona z przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę akcyjną. Dzięki temu firma będzie funkcjonowała na rynku jako spółka prawa handlowego.  Następnie maksymalnie do końca III kwartału 2023 r. wzniesiona zostanie przez pełnomocnika rządu ds. CPK akcji nowej spółki PPL do spółki celowej CPK. Po konsolidacji  firma będzie odpowiedzialna za pozyskiwanie finansowania dla zadań inwestycyjnych, koordynację realizacji inwestycji i integrację zasobów państwa wokół programu CPK.

– Przekształcenie przedsiębiorstwa PPL w spółkę akcyjną i włączenie go w struktury spółki CPK to dobra wiadomość dla polskiego rynku lotniczego. Dla inwestorów to klarowne potwierdzenie decyzji o przeniesieniu całości ruchu cywilnego z Lotniska Chopina na Port Solidarność. Dla pracowników CPK to dostęp do ogromu doświadczenia i wiedzy o zarządzaniu jedynym w Polsce lotniskiem przesiadkowym. Dla pracowników Lotniska Chopina to zaproszenie do aktywnego włączenia się w realizację Programu CPK i tworzenie jednego z najlepszych lotnisk w Europie. Nie byłoby to możliwe bez skupienia w jednolitej organizacji kompetencji i zadań w zakresie strategicznego planowania oraz zarządzania krajową infrastrukturą lotniskową – mówi Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

 

Źródło: CPK