Kultura i rozrywka Radom i okolice Społeczeństwo Sport

„Radom na szlakach ekstraklasy”. Nowe wydawnictwo już dostępne

„Radom na szlakach ekstraklasy” – to tytuł wydawnictwa, które właśnie trafiło do rąk pasjonatów sportu. Publikacja przypominająca występy radomskich zawodników na najwyższych szczeblach sportowej rywalizacji, powstała w ramach realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego.

– Radom i ekstraklasa to wyjątkowo pasujące do siebie słowa. W poprzednich dwóch sezonach na najwyższym szczeblu rozgrywkowym występowały cztery drużyny z naszego miasta. Stanowiło to impuls, żeby całą historię lokalnych ekip w ekstraklasie spisać na kartach jednej publikacji. Dla środowiska był to idealny moment, żeby upamiętnić nie tylko obecnych ekstraklasowiczów, ale przypomnieć radomianom złote lata m.in. boksu, tenisa, łucznictwa, tenisa stołowego czy zapasów – tłumaczy Michał Podlewski, pomysłodawca projektu.

W publikacji, obok prezentacji sportowych emocji, znalazło się miejsce również na przedstawienie osób, które tworzą klimat ekstraklasowych imprez, czyli podkręcających atmosferę spikerów, sędziów, stałych bywalców loży prasowej i wreszcie radomskich cheerleaderek, które widzom uczestniczącym w sportowych wydarzeniach towarzyszą już od ponad ćwierć wieku.

– Sport zawsze stanowił bardzo ważny element życia naszego miasta. Zmieniali się ludzie czy miejsca organizowanych wydarzeń, ale sportowy duch i pasja w radomianach nigdy nie gasła. Jestem ogromnie dumna z drużyn, które przez poprzednie lata oraz obecnie reprezentują i promują nasze miasto na najwyższych szczeblach ligowych rozgrywek. Wierzę, że ta publikacja dla wszystkich fanów sportu będzie miłą i niezwykłą lekturą. Dla tych starszych kibiców – okazją do wspomnień, a dla młodszych szansą poznania klubów i ich bohaterów – mówiła podczas prezentacji wydawnictwa, wiceprezydent Marta Michalska-Wilk. 

Koncepcja i tekst, przy merytorycznym wsparciu Sławomira Monika, Grzegorza Sieka, Jerzego Gralińskiego i Piotra Stanikowskiego są dziełem Lecha Mosiołka, Grzegorza Stępnia i Michała Podlewskiego.

Całość projektu zrealizowanego przez Stowarzyszenie Gramy Razem w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Radomia, uzupełniają tablice, które zostaną umieszczone w większości miejsc, gdzie ekstraklasa gościła w Radomiu, m.in. przy hali i stadionie MOSiR-u, hali na Sadkowie oraz obiektach Radomskiego Centrum Sportu przy ul. Struga. Ich treść przetłumaczona została na język angielski oraz niemiecki.

Na spotkaniu, podczas którego zaprezentowana została publikacja i tablice obok władz miasta, pomysłodawców i autorów gościli również przedstawiciele klubów obecnie występujących na najwyższych szczeblach rozgrywkowych.

Każdy pasjonat historii lokalnego sportu, który chciałby odebrać egzemplarz publikacji, będzie miał taką możliwość
w poniedziałek, 12 lutego. W hali MOSiR-u przy ul. Narutowicza 9 autorzy oraz osoby współpracujące merytorycznie przy projekcie będą czekać na zainteresowanych w godz. 15-18. Będzie to również okazja do rozmowy na tematy związane z lokalnym sportem i jego historią.