Kronika kryminalna Radom i okolice Społeczeństwo

Radom w obiektywach kamer monitoringu. Znamy statystyki interwencji

Radom w obiektywach kamer monitoringu. W samym 2023 roku pracownicy miejskiego monitoringu zgłosili ponad 3,5 tysiąca interwencji. 158 zostało skierowanych do Komendy Miejskiej Policji, a pozostałe do straży Miejskiej.

Dzięki systemowi monitoringu zostało ujawnionych 12 przestępstw, których sprawcy zostali zatrzymani na gorącym uczynku. Było to pięć przypadków niszczenia mienia, a także bójki, rozbój, kradzież czy posiadanie narkotyków. Zatrzymano też dwóch nietrzeźwych kierowców.

W zeszłym roku monitoring umożliwił ujawnienie także 2636 wykroczeń, w tym 1084 wykroczenia drogowe, 294 porządkowe, a także 1192 przypadki spożywania alkoholu w miejscach publicznych i 66 przypadków zakłócania porządku.

Pracownicy monitoringu przekazali również do Straży Miejskiej 892 informacje dotyczące przypadków zagrożenia życia i zdrowia. Dla potrzeb dowodowych zabezpieczono i przekazano Policji i Straży Miejskiej materiał zdjęciowy z 264 zdarzeń.

W 2023 roku najwięcej zdarzeń odnotowano na ulicy Żeromskiego – przy placu Konstytucji, na ul. Focha, a także w pobliżu muszli koncertowej w parku im. T. Kościuszki, na placu Dworcowym oraz w okolicach ul. Grodzkiej.

Łącznie w systemie monitoringu miejskiego w Radomiu pracują 72 kamery. Pracownicy posiadają bezpośrednią łączność telefoniczną z Policją i telefoniczną oraz radiową ze Strażą Miejską.

Źródło: UM Radom