Historia Radom i okolice Społeczeństwo

Radomianie uczczą pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej

Radomianie uczczą pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej. Odbędą się obchody.

Zbrodnia katyńska to masowe egzekucje polskich jeńców wojennych, głównie oficerów, dokonane przez sowieckie NKWD wiosną 1940 roku. Wydarzyły się one w lesie katyńskim koło Smoleńska w Rosji sowieckiej. Około 22 000 osób zostało rozstrzelanych na rozkaz Stalina, w ramach planu eliminacji polskiej inteligencji i kadr wojskowych.

Zbrodnia ta była skrywana przez wiele lat przez władze sowieckie, co doprowadziło do wieloletniego zaprzeczania i tajemnicy. Dopiero w 1990 roku ZSRR oficjalnie uznał swoją odpowiedzialność za zbrodnię katyńską.

W sobotę, 13 kwietnia w Radomiu odbędą się obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Poniżej zamieszczamy program uroczystości.

  • Godz. 10.00 – złożenie kwiatów pod kamieniem pamiątkowym przy Dębach Pamięci, posadzonych w 70-lecie Zbrodni Katyńskiej  (pl. ks. Z. Domagały u zbiegu ul. Wernera i Szarych Szeregów)
  • Godz. 10.15 – zbiórka na parkingu Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ul. Limanowskiego w Radomiu
  • Godz. 10.30 – uroczystości pod Pomnikiem Katyńskim, w głównej alei cmentarza:  modlitwa w intencji pomordowanych,  przemówienia okolicznościowe, Apel Pamięci, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Katyńskim
  • Godz. 12.00 – uroczysta msza św. w kościele garnizonowym w Radomiu, w intencji pomordowanych jeńców polskich z obozów Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków i zaginionych na Wschodzie

Organizatorem wydarzenia jest Dowódca Garnizonu Radom, Prezydent Miasta Radomia, Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Radomiu oraz Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 w Radomiu.

Źródło: UM Radom