Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Radomska Orkiestra Kameralna rozpoczyna kolejny sezon artystyczny

Kolejny sezon artystyczny rozpocznie w sobotę, 23 września Radomska Orkiestra Kameralna. Podczas inauguracyjnego koncertu wystąpi wybitny pianista Edward Wolanin, a Radomską Orkiestrę Kameralną poprowadzi Maestro Paweł Kos-Nowicki.

Będzie można usłyszeć m.in.  Fantazję na tematy polskie A-dur op. 13 Fryderyka Chopina (1810-1849). Fantazja na fortepian i orkiestrę, skomponowana została w 1828 i dedykowana niemieckiemu kompozytorowi i pianiście Johannowi Peterowi Pixisowi.

Edward Wolanin to artysta, który odniósł już wiele sukcesów na konkursach krajowych i zagranicznych. Repertuar koncertowy pianisty obejmuje dzieła kompozytorów wszystkich epok – od Domenico Scarlattiego do twórców muzyki współczesnej – szczególnie Romualda Twardowskiego. Jako solista występował z wieloma orkiestrami  w kraju i za granicą. Edward Wolanin dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych oraz płyt z muzyką solową i kameralną.

Podczas sobotniego koncertu Radomską Orkiestrę Kameralną poprowadzi niezwykle utalentowany dyrygent Paweł Kos-Nowicki – szefem Nowej Orkiestry Kameralnej. W 2010 roku z jego inicjatywy rozpoczęły działalność chór i orkiestra Warsaw Camerata. Występował z wieloma znakomitymi solistami. Paweł Kos-Nowicki jest cenionym interpretatorem muzyki oratoryjnej i dzieł klasycznych, a także kompozycji najnowszych.

W tym sezonie artystycznym melomani po raz pierwszy będą świadkami koncertu, który do końca pozostanie niespodzianką. 21 października wystąpi laureat głównej nagrody w kategorii harfa na 72. Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium, którego finał odbędzie się dopiero 6 października 2023 r. Najważniejszym punktem w rozpoczynającym się sezonie będzie zaplanowany na 9 grudnia finał V Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Krzysztofa Pendereckiego ARBORETUM. W tym roku rolę przewodniczącego jury zgodziła się objąć uczennica Krzysztofa Pendereckiego, Joanna Wnuk-Nazarowa.

Więcej muzycznych propozycji Radomskiej Orkiestry Kameralnej na nowy sezon można znaleźć na stronie: https://rok.art.pl/

Źródło: UM Radom