Na czasie Radom i okolice Społeczeństwo

Radomski SOR ma za mało lekarzy? Placówka odpowiada

Radomski SOR ma za mało lekarzy? Placówka odpowiada na zarzuty.

W ostatnim czasie w przestrzeni medialnej pojawiło się wiele informacji dotyczących rzekomo nagannych działań zarządu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego.

Wszystko zaczęło się od emaila, którego na swoją skrzynkę pocztową otrzymała Marta Ratuszyńska, radomska aktywistka, która dała się poznać w sieci jako osoba piętnująca złe zachowania w placówkach zdrowia.

Z treści wiadomości możemy wywnioskować, że sytuacja, jaka panuje w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym, nie należy do najłatwiejszych.

W środę, 8 listopada Marta Ratuszyńska zwołała konferencję prasową, podczas której przedstawiła dziennikarzom treść wiadomości.

– Proszę o anonimowość, bo nie chcę stracić pracy na Józefowie. Może pani jest w stanie pomóc w sprawie nagannych działań zarządu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego. Na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym praktycznie nie ma lekarzy. Zamiast internistów, czy specjalistów medycyny ratunkowej przyjmuje kardiochirurg. Lekarze odeszli ze względu na zarządzanie szpitalem przez Polskie Stronnictwo Ludowe. Zbliża się weekend i z tego co wiem, brakuje lekarzy. Dobro pacjentów jest najważniejsze. 1 listopada dyżur pełnił kardiochirurg. Przecież to szaleństwo

czytamy w emailu, który otrzymała Marta Ratuszyńska.

Radomska aktywistka zapowiedziała wówczas, że o sprawie poinformowani zostaną przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za ochronę zdrowia.

Szpital dementuje

Szpital zwlekał z odpowiedzią, jednak finalnie wydał stosowne oświadczenie.

– Zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia (Dz. U. 2023 Poz. 1237) z dnia 28 czerwca 2023 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego dyżur w SOR sprawują lekarze w liczbie niezbędnej do zabezpieczenia prawidłowego funkcjonowania oddziału, w tym do spełnienia warunków dotyczących czasu oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem w poszczególnych kategoriach pilności, przy czym co najmniej jeden z nich ma być tzw. lekarzem systemu, a może nim być m.in. anestezjolog, internista, chirurg dziecięcy, chirurg ogólny, ortopeda, pediatra. Zatem nasz SOR działał zgodnie z prawem, ponieważ w piątek po godz. 15 dyżur w oddziale sprawowali: neurolog, lekarz o dwóch specjalizacjach: chorób wewnętrznych i kardiologii, chirurg dziecięcy, ortopeda, chirurg ogólny, natomiast w sobotę i niedzielę pediatra, neurolog, kardiochirurg, chirurg dziecięcy, chirurg ogólny, ortopeda.

czytamy w oświadczeniu MSS.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny podkreśla, że wszyscy pacjenci, którzy przyszli na SOR, byli zabezpieczeni i została im udzielona pomoc medyczna.

Wiceprezes radomskiej placówki, Łukasz Skrzeczyński zaprzecza, by pojawiające się w przestrzeni medialnej wiadomości miały coś wspólnego z prawdą.

Wiceprezes Skrzeczyński poinformował, że Mazowiecki Szpital Specjalistyczny boryka się z problemem kadrowym. Placówka stale szuka nowych lekarzy. Problem występuje nie tylko na SOR-ze, a również na innych oddziałach.

Łukasz Skrzeczyński podkreślił przy tym, że pomiędzy lekarzami internistami i kierownikiem oddziału nie występuje żaden spór.