O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Radomski szpital zbankrutuje? Miasto udzieli pożyczki

Radomski Szpital Specjalistyczny nie radzi sobie z długami. Miasto udzieli placówce pożyczki, jednak to jedynie rozwiązanie doraźne.

O trudnej sytuacji Radomskiego Szpitala Specjalistycznego informowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowano, RSS jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

– Radomski Szpital Specjalistyczny obecnie znajduje się w bardzo trudniej sytuacji finansowej. Wprowadzone od 1 lipca 2022 roku ustawowe zmiany w zakresie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników ochrony zdrowia bez pokrycia w całości skutków tej regulacji ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia spowodowały, że Szpital utracił płynność finansową – napisał do członków rady społecznej dyrektor miejskiej lecznicy Marek Pacyna.

Początkowym pomysłem była pożyczka w parabanku, jednak po przeanalizowaniu rentowności takiego rozwiązania zdecydowano się zrezygnować z tego pomysłu.  Z inną propozycją przybyła wiceprezydent miasta, Marta Michalska-Wilk, prosząc miasto o udzielenie pożyczki w kwocie 5,6 mln zł.

– Pożyczka pozwoli szpitalowi na uregulowanie najważniejszych zobowiązań. Szpital dostał informację, że NFZ przygotowuje nowe wyceny świadczeń. Niestety w piśmie nie ma dat. Liczymy, że tak jak w poprzednim roku, będą one obowiązywać od lipca. Gdy dostaniemy wycenę, będziemy wiedzieli, na czym stoimy – mówiła wiceprezydent miasta.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, radomscy radni opowiedzieli się „za” udzieleniem finansowego wsparcia Radomskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu.

Wiceprezydent miasta podkreśliła, że pożyczka od miasta to rozwiązanie doraźne.

Źródło: BIP Radom