Polska i świat Religia Społeczeństwo

Rafał Trzaskowski zakazał eksponowania krzyży w warszawskich urzędach

Rafał Trzaskowski zakazał eksponowania krzyży w warszawskich urzędach. Czy kwestia wolności religijnej w Polsce jest zagrożona?

W ostatnim czasie „Gazeta Wyborczapoinformowała o tym, że „Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce zakazuje krzyży w urzędzie, a urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach”. 

Podjęta decyzja ma rzekomo przeciwdziałać dyskryminacji. Urzędnicy dostali też obowiązek pytania petentów o formę zwracania się; zaleca się używanie feminatywów i form bezosobowych.

– Prezydent zawsze mówił, że urząd powinien być miejscem świeckim, ale nikt nie chce tu walczyć z tradycją

mówiła rzeczniczka stołecznego ratusza, Monika Beuth.

Decyzję prezydenta stolicy skomentował Piotr Muller, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

– Prezydent Warszawy zaczyna się brać za kwestię wolności religijnej. Za pierwszy cel wziął sobie krzyż. W sferze publicznej powinna funkcjonować wolność, możliwość wyboru, możliwość przedstawiania swoich stanowisk zarówno politycznych, jak i religijnych

przekazał poseł.

To jest dyskryminacja w czystej postaci. Ona jest zauważalna w mieście już od jakiegoś czasu

dodała posłanka Małgorzata Gosiewska.

Wiele osób nie zgadzających się z decyzją Rafała Trzaskowskiego uważa, że złamał on art. 53 Konstytucji, dotyczący wolności religii i wyznawania. Michał Dworczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział sprzeciw dla decyzji. Zapowiedział, że posłowie PiS zwrócą się do wojewody o uchylenie zarządzenia podpisanego przez Trzaskowskiego, a jeżeli to nie przyniesie skutku, podejmą inne kroki prawne, aby to zarządzenie zlikwidować.

Źródło: RMF24