Radom i okolice

Realizacja marzeń wielu pokoleń mieszkańców Pionek – III etap budowy szpitala

Wieloletnia inwestycja w Pionkach ze znaczącym dotąd wsparciem. Planowane prace zrealizuje radomski przedsiębiorca.

 

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu, 10 października miało miejsce podpisanie umowy z wykonawcą ostatniego etapu prac przy rozbudowie szpitala powiatowego w Pionkach.

Starania o remont szpitala w Pionkach trwały od wielu lat. Starosta radomski Waldemar Trelka określa ten proces inwestycją 20-lecia.

W październiku 2019 roku podjęliśmy niełatwą decyzję o budowie nowego szpitala w Pionkach. W maju 2020 roku była gotowa koncepcja i projekt, a w sierpniu 2020 roku ruszyła budowa pierwszego budynku, czyli pawilonu zabiegowego. Jego oficjalne otwarcie miało miejsce w marcu 2021 roku, a więc sama budowa trwała niewiele ponad rok. W styczniu 2021 roku mieliśmy już zabezpieczone pełne finansowanie na budowę drugiego budynku – pawilonu zachowawczego. Budowa tego dwupiętrowego obiektu jest prowadzona bardzo dynamicznie i zgodnie z harmonogramem, a termin realizacji ustaliliśmy na luty 2023 roku i to bez żadnych aneksów.

– mówił starosta Waldemar Trelka.

Z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, samorząd Powiatu Radomskiego otrzymał 10,2 miliona złotych. Przewidziane prace budowlane mają opiewać na 12,2 miliona, zaś kolejne 1,2 miliona to niezbędne koszty wyposażenia obiektów.

Przy ul. Niepodległości, w najstarszych budynkach mieszkalnych wymagana jest modernizacja o wartości ponad 13 miliona złotych. Te działania będzie realizowała radomska firma Arbud Investments. Przede wszystkim do jej zadań należało będzie przeprowadzenie rewitalizacji i modernizacji budynku dawnej chirurgii, istniejącego od 1937r. W planowanej przyszłości będą się tam mieścić biura dyrekcji, pomieszczenia administracyjne oraz laboratoria. Wykonawca zapewnia, że prace będą zakończone do października 2023 r.

Tym budynkiem zakończymy rewitalizację, modernizację i budowę naszego szpitala powiatowego w Pionkach.

– mówi Bernarda Dudek, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pionkach.

Podsumowując, budowa szpitala będzie kosztować blisko 80 milionów złotych. To nie wszystkie środki jakie otrzymał i jakich potrzebuje realizacja szpitala w Pionkach.

Na zapewnienie płynności finansowej, jak informuje Waldemar Trelka, z budżetu powiatu w formie pożyczek zostało przeznaczone już 12,5 miliona złotych. Kolejne 8 milionów zaplanowane jest na sprzęt medyczny, czyli rezonans magnetyczny, artroskop i aparat rentgenowski. W tej sprawie zostały złożone wnioski do programu marszałkowskiego. Dotąd mimo starań, szpital nie otrzymał pozytywnej odpowiedzi. W planach są więc wnioski do rezerwy ogólnej budżetu państwa. Wliczając realizacje zaplanowane na 2023 rok, koszty inwestycji przekroczą kotwę 100 milionów złotych.

 

źródło i foto: Starostwo Powiatowe w Radomiu