Radom i okolice

Resursa Obywatelska uczci pamięć o legendarnym radomianinie

Bohaterem kolejnego Retrospotkania będzie legendarny major „Brzęk”.

 

Major Michał Tadeusz „Brzęk” Osiński żył w latach 1892-1983. Jego postać znana była w Radomiu i regionie radomskim. Zasłynął jako kawalerzysta, działacz związkowy, przedsiębiorca, polityk, a także społecznik. Mając na uwadze całokształt dokonań, śmiało można więc zaliczyć jego osobę do panteonu najbardziej zasłużonych postaci w najnowszej historii naszego miasta. Gdyby nie On, Radom wyglądałby dzisiaj zupełnie inaczej.

Właśnie mija 130. rocznica urodzin legendarnego radomianina. Resursa Obywatelska postanowiła uczcić pamięć o majorze. Z tej okazji kolejne w tym sezonie Retrospotkanie skupi się na zaprezentowaniu sylwetki i działalności Michała Tadeusza Osińskiego.

Spotkanie poprowadzi wachmistrz Marcin Tuzinek ze Stowarzyszenia Szwadron Radomski w barwach 11. Pułku Ułanów Legionowych, który dodatkowo zaprezentuje mini wystawę swoich pamiątek kawaleryjskich związanych z wyżej wspomnianym pułkiem, który major „Brzęk” – jako organizator i dowódca Szwadronu Radomskiego – współtworzył i w którym służył.

Uczestnicy spotkania będą mieli również okazję poznać słynną orzechówkę Osińskiego, zwaną „Majorówką”. Każdy z gości spotkania otrzyma również drobny upominek-niespodziankę. Dla zainteresowanych zorganizowana zostanie także projekcja filmu dokumentalnego Resursy „Radomski legionista. Michał Tadeusz Brzęk-Osiński”.

Wydarzenie odbędzie się 11 października o godzinie 18:00.

Źródło informacji: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”