O tym się mówi

Rolnicy oburzeni, Lewiatan sprowadza zagraniczną paprykę w szczycie sezonu!

Protest był wynikiem oferowania przez znajdujący się w gminie market Lewiatan papryki pochodzącej z Holandii, w szycie obowiązującego w Polsce sezonu na ten produkt.

Był to już kolejny protest w ostatnim czasie organizowany przez Zrzeszenie Producentów Papryki RP, poprzednie wydarzenie odbyło się 2 tygodnie temu w Radomiu przed marketem Aldi, a jego przyczyną była sprzedaż przez market papryki po cenach niższych niż wysokość kosztów produkcji.

Potworów jest centralnym punktem tzw. zagłębia papryki, czyli obszaru, w którym masowo produkuje się to warzywo, tym bardziej oburzające dla rolników było działanie dokonane przez sieć handlową, przemawiający rolnicy wzywali firmę do opamiętania się oraz zwracali się do konsumentów, wzywając ich do patriotyzmu konsumenckiego, który jest postawą korzystną zarówno dla producentów, jak i konsumentów.

Zdaniem protestujących, produkcja warzyw ciepłolubnych w Polsce ulega niszczeniu, a jednym z aspektów tego procesu jest właśnie oferowanie produktów zagranicznych w czasie trwania sezonu w kraju. Zdaniem rolników tylko istnienie produkcji krajowej jest w stanie zapewnić państwu bezpieczeństwo żywnościowe. Duże sieci handlowe mogą kusić konsumentów poprzez oferowanie niższych cen jednak w ostateczności, jeśli polska produkcja ulegnie załamaniu, konsument będzie zmuszony przez korporacje do płacenia za produkt zdecydowanie większych sum.

W związku z sytuacją Zrzeszenie uruchomiło specjalny numer alarmowy- 516 124 929 i kieruje prośbę do konsumentów z całego kraju o przesyłanie wszelkiego rodzaju informacji dotyczących kraju pochodzenia papryki w sieciach handlowych lub o przesyłanie zdjęć za pośrednictwem komunikatorów internetowych (Messenger, WhatsApp).