Polityka Radom i okolice Społeczeństwo

Roszady w Radzie Miejskiej. Będą nowi radni

W strukturach radomskiej Rady Miejskiej odbywają się pierwsze roszady. Katarzyna Kalinowska oraz Marta Michalska-Wilk złożyły rezygnację z mandatu radnego. Kto zajmie ich miejsca?

We wtorek, 7 maja 2024 roku rozpoczęła się IX kadencja samorządu. Radomscy radni oraz prezydent złożyli ślubowanie. Co ciekawe, nowym przewodniczącym Rady Miejskiej został Mateusz Tyczyński, dotychczasowych wiceprezydent Radomia.

Do tej pory w strukturach Rady Miejskiej zmieniło się między innymi to, że klub Prawa i Sprawiedliwości stracił dwóch członków. Jak się okazuje, to nie koniec zmian. Katarzyna Kalinowska oraz Marta Michalska-Wilk złożyły rezygnację z mandatu radnego. Ich miejsce zastąpi Adam Duszyk oraz Dawid Ruszczyk.

Nowi radni swoje ślubowania złożą najprawdopodobniej na najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się 27 maja 2024 roku.

Zmieniła się także struktura organizacyjna Urzędu Miejskiego. Jest to związane przede wszystkim ze zmniejszeniem liczby wiceprezydentów. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, w miastach poniżej 200 tys. mieszkańców może ich być maksymalnie trzech.

W tej kadencji w gronie zastępców prezydenta nie ma Mateusza Tyczyńskiego, który został wybrany przewodniczącym Rady Miejskiej. Pozostałe trzy stanowiska nadal pełnią: Katarzyna Kalinowska, Marta Michalska-Wilk i Łukasz Molenda.

Jednocześnie poszerzyły się ich zakresy obowiązków. Katarzyna Kalinowska przejęła nadzór nad pracą Wydziału Inwestycji oraz Wydziału Komunikacji Społecznej, Promocji Miasta i Turystyki. Marta Michalska- Wilk objęła nadzór nad działalnością Wydziału Gospodarki Komunalnej i Lokalowej oraz Centrum Organizacji Pozarządowych. Z kolei Łukasz Molenda oprócz dotychczasowych wydziałów, nadzoruje pracę Wydziału Kultury oraz Biura Rewitalizacji.