Polityka Radom i okolice Społeczeństwo

Rozpoczęła się IX kadencja samorządu

Rozpoczęła się IX kadencja samorządu. Radni i prezydent złożyli ślubowanie.

We wtorek, 7 maja 2024 roku rozpoczęła się IX kadencja samorządu. Radomscy radni oraz prezydent złożyli ślubowanie. Co ciekawe, nowym przewodniczącym Rady Miejskiej został Mateusz Tyczyński, dotychczasowych wiceprezydent Radomia.

– Dziękuję wszystkim, z którymi przez prawie 10 lat pracowałem. Znam urząd i znam miasto od strony wykonawczej. Teraz będę się starał przenieść tę wiedzę i doświadczenie na stronę uchwałodawczą i kontrolną. Przed nami dobre lata współpracy pomiędzy Radą Miejską, prezydentem, Sejmikiem i rządem. Wykorzystajmy to jak najlepiej

mówił Mateusz Tyczyński.

Obok nowego przewodniczącego zasiądzie: Wioletta Kotkowska, Magdalena Lasota i Agnieszka Stolarczyk. Podczas inauguracyjnej sesji ślubowanie złożył także prezydent Radosław Witkowski, dla którego jest to już trzecia kadencja na tym stanowisku. 

 – Głęboko wierzę, że najbliższych pięć lat będzie dobrym czasem dla naszego miasta. Tak jak wielokrotnie mówiłem podczas kampanii, wraz z nową większością w Radzie jestem gwarantem dobrej współpracy z rządem i Sejmikiem. Naszą szansą jest zapowiedziana zmiana systemu finansowania samorządów, których rola przez osiem ostatnich lat była niestety ograniczana. Wierzę, że przed nami dobry czas dla samorządów. Że wreszcie zostaną wprowadzone rozwiązania gwarantujące im stabilne dochody na poziomie, który zagwarantuje sprawną realizację zadań bieżących, a także oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji. Rozpoczynająca się kadencja to również czas, w którym maksymalnie będziemy chcieli wykorzystać dostępne unijne fundusze. A nasz główny cel, to dalsze poprawianie jakości życia radomian. Jestem przekonany, że na tej sali nie znajdzie się nikt, kto nie będzie chciał takich przedsięwzięć realizować. Dlatego zapraszam do współpracy wszystkich radnych. Jestem przekonany, że za 5 lat będziemy mogli z poczuciem dużej satysfakcji oceniać tę kadencję samorządu. Tego życzę sobie, Państwu, a przede wszystkim samym radomianom

powiedział po ślubowaniu prezydent Radosław Witkowski.

Przypomnijmy, że w obecnej kadencji Rada liczy 25 radnych, czyli o trzech mniej niż w poprzedniej. Jest to związane z faktem, iż liczba mieszkańców Radomia spadła poniżej 200 tysięcy osób.

Źródło: UM Radom