Uncategorized

Rozpoczęła się manifestacja środowisk lewicowych, przeciwko wyrokowi TK – w Warszawie. – wiadomości na żywo[LIVE]

Około godziny 17:00 rozpoczął się Strajk Kobiet  pod hasłem "Na Warszawę". Protest rozpoczął się w czterech miejscach: pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów przy Alejach Ujazdowskich, na Placu Zawiszy oraz na Placu Zamkowym oraz na Placu Zbawiciela. Podczas przemowy Marty Lempart, liderki protestu, w okolicy kolumny Zygmunta pojawili się przeciwnicy środowisk lewicowych. Policja uniemożliwiła starcie dwóch manifestacji. Pierwszym celem manifestujących jest Rondo Dmowskiego.

Warszawa, pod kościołem na placu zbawiciela zgromadziło się ok. 50 osób, aby bronić świątyni przed profanacjami. Po drugiej stronie placu gromadzi się feministyczna manifestacja. W okolicy jeszcze nie ma widocznej policji.

17:15

Około godziny 17:00 rozpoczął się Strajk Kobiet  pod hasłem "Na Warszawę". Protest rozpoczął się w trzech miejscach: pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów przy Alejach Ujazdowskich, na Placu Zawiszy oraz na Placu Zamkowym. Podczas przemowy Marty Lempart, liderki protestu, w okolicy kolumny Zygmunta pojawili się przeciwnicy środowisk lewicowych. Policja uniemożliwiła starcie dwóch manifestacji. Pierwszym celem manifestujących jest Rondo Dmowskiego.

17:21

Najważniejsze kościoły są zabezpieczone przez środowiska konserwatywne i narodowe. Według nich istnieje zagrożenie ataku na świątynie i pomniki, gdyż środowiska lewackie miały zaprosić na protesty niemiecką antifę, która kilka lat temu brutalnie zaatakowała grupy rekonstrukcyjne na Marszu Niepodległości. "Wśród społecznej ochrony" kościoła pw. Świętego Krzyża między innymi publicysta Witold Gadowski oraz Marian Piłka [zdjęcie].

 

17:25

Zaatakowany w poniedziałek kościół pw. Świętego Aleksandra na Placu Trzech Krzyży zabezpiecza ponad 150 osób oraz Żandarmeria Wojskowa [zdjęcie].

17:35

Pomimo obowiązujących obostrzeń związanych z zakazem zgromadzeń powyżej 5 osób w manifestacji biorą udział liderzy opozycji. Borys Budka pochwalił się tym na profilu społecznościowym, z kolei posłanki Lewicy zbierają podpisy pod obywatelskim projektem ustawy, która zakłada legalizację aborcji na żądanie.

17:47

Stołeczna policja informuje o pierwszym zatrzymanych, którzy mieliby zagrażać bezpieczeństwu innych osób oraz używać materiałów pirotechnicznych. –> https://twitter.com/Policja_KSP/status/1322216820129124355

17:56

Na Krakowskim Przedmieściu kościoła broni również poseł Konfederacji Grzegorz Braun. Tłum zgromadzony przed  świątynią odśpiewał właśnie Mazurka Dąbrowskiego.

W Szczecinie na podobnym marszu głos zabrał Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. W tle transparent "legalna aborcja"

Pod pomnik Romana Dmowskiego udała się pokaźna grupa narodowców.

Kościół Trzech Krzyży został otoczony przez policję i żandarmerię.

18:20

Policja informuje, że na Starym Mieście po zastosowaniu środków przymusu bezpośredniego zatrzymanych zostało kilkanaście osób. 

Tłum koncentruje się na Rondzie Dmowskiego. Hasła i postulaty są niezmienne. Słychać "wy********ć", "Je**ć PiS". Uczestnicy pokazują setki wulgarnych transparentów, odpalają także race.

18:40

Manifestanci wspinają się na przystanki autobusowe i słupy. Odpalają kolejne race. Nie zanotowano jednak żadnych większych incydentów. Centrum Warszawy jest niemal całkowicie zablokowane.

18:46

Policja zatrzymała jedną osobę z lewicowej grupy. Pozostali jej członkowie uciekli. Jak na razie nie wiemy co było przyczyną zatrzymania.

18:50

Atmosfera gęstnieje z każdą minutą. Zamaskowani uczestnicy zgromadzenia odbierają innym tęczowe flagi. Policja coraz częściej musi interweniować w centrum Miasta.

Były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz ucierpiał podczas manifestacji. Podczas rządów PO-PSL Sienkiewicz odpowiadał za policyjne prowokacje podczas Marszu Niepodległości. "Karma wraca" – komentują internauci.

19:03

W okolicach Ronda de Gaulle'a i Nowego Światu doszło do agresji dwóch grup młodych ludzi. Doszło do ataków fizycznych i używano pirotechniki. Interweniowała policja

19,35

Protest przenosi się z Ronda Dmowskiego na Żoliborz. Prawdopodobnie celem pochodu jest dom Jarosława Kaczyńskiego.

20.10

W pobliżu domu Jarosława Kaczyńskiego mobilizacja policji. Tymczasem w okolicach Ronda Dmowskiego kolejne incydenty.

20:40

Policja skutecznie odcięła dom Jarosława Kaczyńskiego i demonstranci nie podejdą pod posesję. Szacuje się, że w piątkowych protestach bierze udział do 50 tysięcy osób. Policja nie informuje o kolejnych zatrzymaniach.