O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Rozpoczęto kolejne prace renowacyjne w farze

Rozpoczęto kolejne prace renowacyjne w kościele św. Jana Chrzciciela w Radomiu. Mają być zakończone w wakacje. Prace remontowe w kościele farnym trwają od 2013 r. Renowację polichromii rozpoczęto w 2015 r.  

Podczas ostatniego etapu odrestaurowane zostaną polichromie znajdujące się na ścianach, w prezbiterium kościoła farnego. Są to polichromie wykonane przez wybitnego malarza prof. Wacława Taranczewskiego, reprezentującego nurt dwudziestowiecznego koloryzmu. Górne malowidła przedstawiają sceny związane z życiem Pana Jezusa, zaś dolne ukazują życie św. Jana Chrzciciela, począwszy od zwiastowania jego narodzenia Zachariaszowi aż do jego męczeńskiej śmierci.

Jak mówił w rozmowie z Gość Radomski Ave, proboszcz radomskiej fary ks. Mirosław Nowak, polichromie te są unikatowe. Pochodzą z lat 70. XX w. Artysta namalował je na cegle, by w ten sposób nawiązać do czasów, gdy fara powstawała. Malowidła zostały wpisane do rejestru zabytków jako ostatnie monumentalne dzieło prof. Taranczewskiego. Ks. Nowak wyjaśnił też, że prace będą polegać na wykonaniu w pierwszej kolejności dezynfekcji i odsolenia, a w następnym etapie będzie przeprowadzone scalanie tego, co się odspoiło z malowideł oraz uzupełnienie brakujących elementów. Na koniec zostaną wykonane: kolorystyka i impregnowanie.

Proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela poinformował również o zaktualizowaniu przewodnika po farze po zakończeniu wszystkich prac w prezbiterium i w kaplicy Kochanowskich oraz o powstaniu wokół kościoła ścieżki historycznej. Na kostce będą ustawione tablice informacyjne.

– Część tablic mamy już odlanych, pozostałe jeszcze nie, czekamy na sponsorów. Można taką tablicę ufundować. To będzie zakończenie prac na placu wokół kościoła. Cieszy mnie, że fara pięknieje. Po to tu przyszedłem. Jak otoczenie jest piękne, to duch modlitwy jest inny. Robimy to wszystko na chwałę Pana Boga. Cieszymy się, że ludzie pomagają. To znak Bożej Opatrzności.

ks. Mirosław Nowak.

Prace renowacyjne polichromii w prezbiterium fary zostaną częściowo sfinansowane ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Źródło: radom.gosc.pl

Foto: Fara – Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu Facebook