Radom i okolice Religia Wiadomości

Rycerze Kolumba z Pionek obchodzili dziesięciolecie działalności

W sobotę 10 grudnia Rycerze Kolumba z Rady 15631 działający w Pionkach, obchodzili 10 jubileusz swojej działalności. W czasie uroczystego spotkania podziękowano darczyńcom, podsumowano wspólne działania. Na zakończenie odbył się koncert. 

Jubileuszowe obchody rozpoczęły się Mszą św. w parafii św. Barbary w Pionkach, która była sprawowana o godz. 16.00, pod przewodnictwem radomskiego bp. Piotra Turzyńskiego. Dalsze uroczystości miały miejsce w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach. Na początek wyświetlono film przedstawiający działalność Rycerzy Kolumba z pionkowskiej Rady.

Następnie ks. bp. Turzyński wręczył indywidualne podziękowania i upominki sponsorom. Na uroczystym spotkaniu obecni też byli m.in. : burmistrz Pionek Robert Kowalczyk, proboszcz pionkowskiej parafii pw. św. Barbary – ks. Stanisław Bujnowski, Wielki Rycerz Rady Rycerzy Kolumba w Pionkach – Krzysztof Sokołowski, opiekun Rycerzy Kolumba w diecezji radomskiej – Jan Malik.

Na zakończenie oficjalnych uroczystości, odbył się koncert. Swoje zdolności muzyczne zaprezentowali uczniowie Szkoły Muzycznej I st. w Pionkach, pod batutą Zdzisława Włodarskiego. Wystąpili również artyści scen radomskich. Były to dwie dwie wokalistki: Karolina Matuszkiewicz przy akompaniamencie Artura Miedzińskiego i Olga Nawara w towarzystwie akompaniującego jej Tomasza Gieronia.

Radomski ordynariusz w rozmowie z Radiem Plus podzielił się osobistą refleksją dotyczącą jubileuszu działalności Rycerzy Kolumba z Pionek. Stwierdził:

Pan Bóg potrzebuje indywidualnych ludzi i posługuje się nimi, a oni przez swoją wierność Panu Bogu zmieniają świat”. 

O Rycerzach działających w pionkowskiej radzie, bp. Turzyński powiedział:

…  Jestem zbudowany świadectwem życia i pięknymi osobami, które tworzą Radę pionkowską. Oni mają taką fantazję i taki wewnętrzny niepokój twórczy, który karze im szukać, jak mogli by być potrzebni, komu by trzeba było pomóc”.

Rada 15631 została założona 10 lat temu, dokładnie 10 grudnia 2012 r. Było to z inicjatywy jednego z wikarych, którym był ks. Gabriel Marciniak. Pionkowska Rada powstawała od 2010 r., jednak dopiero po dwóch latach mogła się zawiązać, gdyż zgodnie z obowiązującymi zasadami musiała się składać z minimum 30 mężczyzn. Oficjalnie dokonał tego Ojciec Opat Eugeniusz Augustyn z Wąchocka.

O szczegółach powstania grupy Rycerzy Kolumba w Pionkach, można dowiedzieć się tutaj.

Do pionkowskiej rady należy obecnie 62 mężczyzn. Rycerze z Pionek kierują się dewizą „W służbie jednemu, w służbie wszystkim”. Prowadzą różne akcje dobroczynne: pomagają osobom niesprawnym, chorym, potrzebującym. Od jakiegoś czasu jest to też pomoc Ukrainie. Poza tym organizują pielgrzymki na Jasną Górę, orszak Trzech Króli, bale charytatywne, w czasie których mają miejsce licytacje różnych przedmiotów, zakupili wyposażenie do radomskiego hospicjum Królowej Apostołów

Jak stwierdza opiekun Rycerzy Kolumba w diecezji radomskiej Jan Malik, są oni wzorem dla innych Rad działających na terenie naszej diecezji. To oni pierwsi rozpoczęli działalność charytatywną, a inne Rady brały z nich przykład.

 

Źródła: radioplus.com.pl / mok.pionki.pl

Foto: diecezja.radom.pl