Inwestycje O tym się mówi Radom i okolice

Samorząd województwa kupił dwie kamienice na rynku. Ich remont to koszt kilkudziesięciu milionów złotych

Samorząd województwa kupił dwie kamienice na rynku. Dziś odbyło się oficjalne spotkanie, podczas którego podpisano akt notarialny.

W czwartek 29 grudnia 2022 roku odbyło się oficjalne spotkanie zarządu władz województwa mazowieckiego, podczas którego Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego podpisał akty notarialne i zarazem stał się właścicielem zabytkowych kamienic znajdujących się przy ulicy Rwańskiej 1 oraz Rynek 16.

– Nieruchomości te po pierwsze pragniemy uratować, są to obiekty zabytkowe. Po drugie chcemy nadać im nowe funkcje w ramach procesu rewitalizacji. Zamiarem zarządu województwa jest to, aby stały się one docelowo własnością muzeum Jacka Malczewskiego z przeznaczeniem na cele statutowe tego muzeum – mówił marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik.

W trakcie spotkania Adam Struzik poruszył również kwestie zagospodarowania kamienic.

– Jeszcze to, co będzie tam porozmieszczane, oczywiście przesądzimy w drodze analiz. Musi się odbyć cały proces  zaprojektowania rewitalizacji tych obiektów i odpowiedniego ich przystosowania – podkreślił marszałek.

Marszałek województwa mazowieckiego wspomniał również o kolejnych inwestycjach, które zostaną wykonane dzięki budżetowi województwa mazowieckiego.

– Ziemia radomska oraz sam Radom w tym budżecie mają jedne z największych inwestycji w obszarze zdrowia, to jest Szpitalny Oddział Ratunkowy, całkowity koszt tego obiektu to jest ponad 100 milionów złotych, a w przyszłym roku wydamy ponad 40 milionów złotych na ten cel. Drugim takim ważnym elementem jest szkoła drzewna w Garbatce-Letnisku, też inwestycja powyżej 100 milionów zł – mówił Struzik. – Tego typu inwestycje służą rozwojowi przedsiębiorczości – dodał.

Marszałek wyraził nadzieję na to że rynek po zakończeniu inwestycji odzyska nowy blask.

W trakcie posiedzenia podano również kwoty, za które zakupione zostały zabytkowe kamienice. Kamienica przy ulicy Rynek 16 została zakupiona za nieco ponad 2 miliony, natomiast kamienica przy ulicy Rwańskiej 1 za nieco ponad milion złotych.

Koszt ich rewitalizacji nie jest jeszcze znany, ale samorządowcy szacują go na kilkadziesiąt milionów złotych.

Jak informowaliśmy, zakupione nieruchomości tworzą zwartą zabudowę starego miasta i znajdują się na obszarze zabytkowego układu urbanistyczno-architektonicznego Radomia. Obecnie budynki są wyłączone z użytkowania.

Kamienica w Rynku pomiędzy ulicami Rwańską i Szewską to Dom Pusztyniki. Jan Pusztynik był zamożnym radomskim kupcem, wolnomularzem (fikcyjnym właścicielem budynku Loży Masońskiej, przy dzisiejszej ul. Malczewskiego 7), jednym z założycieli „Jutrzenki Wschodzącej na Wschodzie Radomia”, w 1817 roku on odkupił jednopiętrowy dom handlarza winem Jana Albańskiego i w następnych latach budynek znacznie rozbudował.

Wśród miłośników lokalnej historii krąży opowieść, że do tej rozbudowy użyto cegieł pochodzących z rozbiórki murów miejskich lub baszt zamkowych. Podobno informacja znajduje się w dawnych dokumentach.