Sanktuarium w Skrzyńsku koło Przysuchy będzie obchodzić w najbliższy piątek 25. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Staroskrzyńskiej. Była to pierwsza koronacja w diecezji radomskiej. Trzy lata po tym ważnym wydarzeniu obraz został skradziony i ograbiony z koron i ram. Konieczna była jego rekonoracja.
Uroczysta Msza św. będzie celebrowana w piątek 8 września o godz. 11.30. Przewodniczyć jej będzie ks. bp Marek Solarczyk.
W sanktuarium w Skrzyńsku znajduje się słynący łaskami cudowny Obraz Matki Bożej Staroskrzyńskiej.
Pierwszy kościół w Skrzyńsku pw. Trójcy Świętej i św. Wojciecha zbudował ok. 1132 r. Piotr Włostowic, zwany Duninem. Był on wysokim urzędnikiem na dworze króla Bolesława Krzywoustego. Skrzyńsko należało do niego. Otrzymał je za zasługi.
Zgodnie z przekazem Jana Długosza, to właśnie Piotr Włostowic został uzdrowiony jako pierwszy. Pewnego razu naraził się księciu Władysławowi i jego żonie. Wydali oni rozkaz, aby go okaleczyć. Obcięto mu język i pozbawiono wzroku. Dunin modlił się z ufnością przed swoim ulubionym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus i został uzdrowiony. W podziękowaniu obiecał, że wybuduje w różnych częściach kraju kościoły. Obraz przed którym się modlił i doznał cudownego uzdrowienia ofiarował do kościoła w Skrzyńsku.
Pierwsze starania o oficjalne uznanie cudowności obrazu zaczęto podejmować w XVIII w. W tym czasie nastąpił największy rozkwit kultu maryjnego w staroskrzyńskim kościele. Trwał on do 1939 r. Świadczą o tym liczne wota, które wierni składali przy cudownym obrazie.
W XIX w. wizerunek zaczęto nazywać „Cudownym Obrazem Matki Boskiej Staroskrzyńskiej”.
Obecny kościół został zbudowany w stylu późnobarokowym, w latach 1760 – 1768. Jego fundatorem był Karol Szydłowiecki.
W 1963 r. bp Jan Kanty Lorek podniósł kościół w Skrzyńsku do rangi sanktuarium.
W latach 1991 – 1992, obraz poddano konserwacji. Stwierdzono wówczas, że obraz był przemalowany. Pod obecnym obrazem odkryto bowiem inny obraz, najprawdopodobniej z XII w.

Obraz Matki Bożej Pięknej Miłości w kościele św. Wojciecha ( Sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej) / pl.wikimedia.org
Koronacja cudownego wizerunku Matki Bożej miała miejsce 6 września 1998 r. i była pierwszą w Diecezji Radomskiej. Uroczystości przewodniczył kard. Józef Glemp, Prymas Polski. Wzięło w niej udział 19 biskupów i ok. 100 tys. wiernych. Trzy lata później, nocą z 24 na 25 czerwca, obraz został skradziony. Odnaleziono go po kilku dniach, ale bez koron i ram. Konieczna była jego rekonoracja. Odbyła się ona 1 września 2002 r., pod przewodnictwem bp Zygmunta Zimowskiego. Tego dnia wizerunkowi nadano tytuł Matki Pięknej Miłości.
W latach 2011–2013, wokół sanktuarium została wykonana staraniem ks. Andrzeja Szewczyka, ówczesnego kustosza, droga krzyżowa z kamienia.
Od 1 lipca tego roku kustoszem sanktuarium w Skrzyńsku jest ks. Sławomir Olak.
8 września, w tamtejszej parafii, przypada odpust ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Jest to także święto Mazowieckiej Policji, której patronką od czasu, kiedy został po kradzieży odnaleziony cudowny obraz, jest Matka Boża Staroskrzyńska.
Źródła: radioplus.com.pl / diecezja.radom.pl / radom.gosc.pl
Foto: diecezja.radom.pl