Materiał Partnera

Skąd wziął się fenomen wykrywaczy metali?­­­

Wykrywacze metali to popularne narzędzia, które potrafią odszukać różnorodne przedmioty, jakie w przeszłości zostały zakopane w ziemi. Urządzenie działa na podstawie sygnału odbijanego metalu, opierając je na polu elektromagnetycznym, które przedostaje się do gruntu. Każdy, kto chce wcielić się w rolę łowcy skarbów finalnie sięga po przeznaczone ku temu narzędzie, jakim jest właśnie specjalny wykrywacz. Zasada jest prosta – im większy kawałek metalu znajduje się w ziemi, tym silniejszy jest sygnał. Dzięki temu wykrywacz jest w stanie znacznie łatwiej go zarejestrować. Co ciekawe, urządzenie te nie należy do młodych wynalazków; powstało w XIX wieku, praktycznie od razu zyskując sporą rzeszę fanów. Fakt, że urządzenie wykrywa metalowe przedmioty znajdujące się pod ziemią z pewnością działa pobudzająco na wyobraźnię. Dziś wykrywacze metali to ciekawy gadżet zwłaszcza dla miłośników outdooru.

Podróże z wykrywaczem metali – co można znaleźć dzięki urządzeniu?

Poszukiwacze skarbów bardzo często obierają sobie za cel pobliskie lasy. Dzikie tereny skrywają w sobie mnóstwo okazów, za którymi bardzo często stoi jakaś historia. Gadżetem mogą być rzecz codziennego użytku zgubione przez spacerowiczów (np. monety, pierścionki, bransoletki), jak i cenne artefakty z okresu wojennego, na które składają się łyski nabojów, elementy uzbrojenia czy dawne odznaczenia jakie otrzymywali żołnierze. Należy pamiętać, że cenne zabytki zawsze należy oddać do muzeum, w ten sposób pielęgnując pamięć i historię. Również odpoczywając na plaży możemy zauważyć osobę z wykrywaczem metalu, która przemierza brzeg wzdłuż i wszerz, poszukując ukrytego pod warstwą piasku skarbu. Plażowe znaleziska to często pozostawione przez turystów monety, okulary, długopisy czy lusterka. Prawdą jest, że z wykrywaczem metalu tak naprawdę można chodzić wszędzie, jednak charakter znalezisk bardzo często uzależniony jest od miejsca, w jakim się znajdujemy. Przejście się z wykrywaczem metali po terenie, na którym jeszcze wczoraj odbywała się masowa impreza to szansa na znalezienie pieniędzy czy biżuterii, natomiast pola rolne mogą być pełne elementów rolniczych maszyn, które nierzadko stanowią skarb dla osób zajmujących się zbieraniem złomu. Najbardziej tajemniczym obszarem do poszukiwań jest dno mórz oraz oceanów; coraz częściej do szukania tam skarbów używa się profesjonalnych wykrywaczy metali, mających za zadanie odkryć sekrety, jakie ukrywa rafa koralowa czy sterta tajemniczo ułożonych skał.

Czy posiadanie wykrywacza metali wymaga pozwolenia?

Regulacje prawne dotyczące posługiwania się wykrywaczem metali w Polsce są niejednoznaczne, co bardzo często prowadzi do pewnych nieścisłości. Faktem jest, że samo posiadanie sprzętu nie wymaga zezwolenia – wykrywacz metali można zakupić przez Internet, na stronie cyngiel.com.pl(w tym przypadku wymagany jest jednak odbiór osobisty sprzętu w sklepie stacjonarnym). W naszym kraju zezwolenia nie wymagają również poszukiwania rzeczy zagubionych przy pomocy detektora metali, szukanie szczątek meteorytów razem z wykrywaczem, a także używanie sprzętu na plażach publicznych. W sklepie Cyngiel dodatkowo można uzbroić się w akcesoria takie jak torby, ubrania czy gadżety, które z pewnością okażą się nieocenionym wsparciem w wymagających warunkach, jakie czasem mogą się zdarzyć w życiu każdego poszukiwacza. Chociaż poszukiwanie skarbów uchodzi za pracę żmudną, jest ona w stanie przynieść realne efekty.