Radom i okolice Religia Wiadomości

„Śliczna jak lilija” – niezwykły koncert pieśni Maryjnych

30 października o godz. 18:00 w kościele pw. św. Jakuba w Skaryszewie, odbędzie się koncert pt. „Śliczna jak lilija”. Jest to już kolejny koncert z cyklu „Cztery Pory Roku”. Będzie można posłuchać starych tradycyjnych pieśni Maryjnych, które są perłami muzyki kościelnej, oraz współczesnych utworów Maryjnych.

W koncercie „Piękna jak lilija” wystąpią artyści związani na co dzień ze sceną muzyki jazzowej i klasycznej. Basia Pospieszalska – wokalistka i Michał Bąk – kontrabasista, zaprezentują stare, tradycyjne, rzadko już słyszane w polskich kościołach pieśni Maryjne. Będzie można także posłuchać znanych i współczesnych pieśni. Ich aranżacje są pełne prostoty i wrażliwości.

Artyści współpracują ze sobą od kilku lat. Razem tworzą minimalistyczne opracowania Pieśni Katolickich. Chcą w ten sposób nie tylko wyeksponować ukryte w tych utworach, muzyczne i literackie piękno, ale przede wszystkim zwrócić uwagę na ich niesamowitą głębię duchową i zachęcić do ich kontemplowania.

Basia Pospieszalska pochodzi ze znanej rodziny Pospieszalskich. Debiutowała w wieku 7 lat, śpiewając solo na rodzinnej płycie z kolędami „Najcieplejsze święta”. Ukończyła pierwszy stopień szkoły muzycznej w klasie skrzypiec. Jednak po latach wybrała śpiew. Ukończyła Akademię Muzyczną w Gdańsku z tytułem licencjata. Obecnie studiuje filozofię na Uniwersytecie Gdańskim. Specjalizuje się głównie w jazzie, ale lubi też tradycyjną muzykę polskiej wsi i taniec ludowy.

Michał Bąk – kontrabasista jazzowy specjalizujący się także w muzyce dawnej. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach. Pracuje jako solista, kameralista i muzyk orkiestrowy w Orkiestrze Historycznej {Oh!}; Holland Baroque; Arte Dei Suonatori; Goldberg Baroque Ensemble; Orkiestra Kameralna Progress. Gra także z zespołami jazzowymi. Jest również liderem grupy kontrabasów w Orkiestrze Opery Bałtyckiej.

Organizatorami koncertu są: Powiatowy Instytut Kultury i Diecezjalna Komisja ds. Śpiewu i Muzyki Kościelnej Diecezji Radomskiej we współpracy z parafią pw. św. Jakuba Apostoła w Skaryszewie.

Patronat honorowy nad cyklem „Cztery Pory Roku” sprawują: Biskup Ordynariusz Radomski Marek Solarczyk i starosta radomski – Waldemar Trelka. Patronat medialny objęło Radio Plus Radom.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu ”Cztery Pory Roku’’ prezentującego muzykę w kościołach naszej diecezji.

Wstęp na koncert jest wolny.

 

Źródło: pik.radom.pl

Foto:  facebook.com/PIKRadom