Materiał Partnera O tym się mówi

Sprawdź, jak wygląda obowiązek alimentacyjny po 18 roku życia! Kwestie prawne w pigułce

Płacenie alimentów na małoletnie dziecko nie wzbudza niczyich wątpliwości. Nieco inaczej wygląda sytuacja, kiedy potomstwo staje się pełnoletnie. Pojawia się zatem pytanie – czy wraz z osiągnięciem osiemnastego roku życia można przestać płacić alimenty? Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. O tym, jak wygląda obowiązek płacenia świadczenia alimentacyjnego, opowiemy nieco więcej w niniejszym wpisie! Zapraszamy do czytania!

Od czego zależy czas trwania obowiązku alimentacyjnego? Poznaj główne czynniki

Na samym wstępie wyjaśnijmy najważniejszą kwestię, a mianowicie dlaczego obowiązek alimentacyjny nie znika wraz z osiągnięciem osiemnastego roku życia. Jest to wiek, kiedy dziecko dopiero staje się dorosłe i najczęściej nadal uczęszcza do szkoły. Uniemożliwia mu to podjęcie pracy zarobkowej, a tym samym samodzielne utrzymywanie się. Nie ma wskazanego konkretnego wieku, do jakiego obowiązują alimenty. Bardzo dużo zależy także od dalszych planów związanych z wykształceniem. Jeśli Twoje dziecko chce iść na studia, oznacza to, że obowiązek alimentacyjny ulegnie przedłużeniu. Pojawia się tutaj bardzo ważna informacja! Dziecko, które chce rozwijać swoje wykształcenie, a jednocześnie pobierać alimenty od rodzica musi właściwie spełniać obowiązek edukacyjny. Jeśli przerwie naukę, a tym samym zyska czas na znalezienie pracy, wypłacanie alimentów ulegnie wstrzymaniu. Warto również zaznaczyć, że czas trwania obowiązku alimentacyjnego zależy również od sytuacji finansowej rodzica. Jeśli jego zarobki pozostawiają wiele do życzenia i utrudniają zaspokajanie podstawowych potrzeb obowiązek alimentacyjny również może zostać wstrzymany.

Czy obowiązek alimentacyjny może zostać zniesiony? Odpowiadamy

Zdarzają się sytuacje, kiedy pełnoletnie dziecko celowo opóźnia podjęcie pracy zarobkowej oraz nie wykazuje chęci do rozwijania swojego wykształcenia. Czy w takim przypadku należy zgadzać się na ciągłe płacenie alimentów? Na szczęście nie! Polskie prawo przewiduje możliwość zniesienia obowiązku. Warto jednak mieć na uwadze, że postępowanie nie należy do najprostszych. Należy dostarczyć odpowiednie dowody wskazujące na to, że pełnoletni nie kształci się oraz nie dąży do usamodzielnienia. Bez właściwego uzasadnienia decyzji o anulowaniu obowiązku alimentacyjnego wydanie pozytywnego wyroku przez sąd jest mało prawdopodobne. Jeśli nie chcesz, aby tak było w Twoim przypadku i zależy Ci na zmobilizowaniu swojego dziecka do samodzielności, odwiedź stronę rozwodznia.pl. Do dyspozycji masz doświadczonych adwokatów, którzy doskonale wiedzą co zrobić w sytuacji, kiedy płacenie wysokich świadczeń alimentacyjnych trwa zbyt długo i w konsekwencji obciąża Twój budżet. Przedstaw swój problem, a wysoce wykwalifikowany specjalista wskaże Ci możliwe rozwiązania. Kancelaria Adwokacka Chojka posiada na swoim koncie szereg rozwiązanych spraw z sukcesem. Przekonaj się, że u boku profesjonalisty zniesienie obowiązku alimentacyjnego może okazać się łatwiejsze, niż myślisz!