2 października swoje święto obchodzą Święci Aniołowie Stróżowie, posłańcy Boży, wierni towarzysze, którzy nas chronią i pomagają nam w ziemskiej pielgrzymce. Po śmierci prowadzą nasze dusze do Nieba, gdzie ujrzymy ich twarzą w twarz.
„Aniele Stróżu mój, razem z Tobą uwielbiam Pana Boga, Którego Ty ustawicznie oglądasz twarzą w twarz i w Nim poznajesz Jego świętą wolę. Dziękuję Ci za Twoją obecność i za natchnienia do dobrego. Wspomagaj mnie, abym zawsze wypełniał to, co się Bogu podoba i razem z Tobą i wszystkimi Aniołami i Świętymi wychwalał GO na wieki wieków w niebie. Amen.”
(Za zgodą Kurii Diec. Warszawsko-Praskiej z dnia 08.02.1993 r. nr. 184/K/93)
Aniołowie są duchami, które zostały stworzone przez Boga, aby oddawały Jemu cześć i chwałę. Ci, którym Bóg zleca opiekę nad ludźmi, są nazywani Aniołami Stróżami i są pośrednikami między Bogiem a ludźmi. Każdy z nas ma swojego osobistego Anioła Stróża. Jest o tym wspomniane w katechizmie kościoła katolickiego: ”każdy wierny ma przy swoim boku Anioła Stróża, by go prowadził”. Aniołowie nie mają nic z materii i ciała, posiadają za to rozum i wolę. Są naszymi opiekunami i pomocnikami, ostrzegają przed niebezpieczeństwami, a to oznacza, że każdy z nas jest ważny i cenny w oczach Boga. Co prawda nie widzimy Ich, ani nie słyszymy i przyjaźń z Aniołem Stróżem może wydawać się trudna, jednak nie oznacza to, że jest niemożliwa. Im częściej zwracamy się do Niego, tym częściej możemy odczuć Jego działanie i pomoc. Anioły są bardzo inteligentne. Mogą nam pomagać w zwykłych prostych czynnościach, jak choćby w znalezieniu miejsca parkingowego, w wypełnianiu codziennych obowiązków, w przeprowadzeniu z kimś trudnej rozmowy, wystarczy Je o to poprosić. Przykładem takiej pięknej współpracy człowieka z Aniołem Stróżem może być np. św. Ojciec Pio, któremu Anioł pomagał w tłumaczeniu spowiedzi z penitentami obcojęzycznymi. Wielu papieży prosiło o pomoc Anioła, w czasie ważnych rozmów, łatwiej się wtedy one układały.
Aniołowie byli wspominani już od pierwszych wieków, w nauczaniu Kościoła i w wielu dziełach wybitnych chrześcijańskich myślicieli. Pisali o Nich ojcowie Kościoła. Św. Cyprian (+258) nazywa Aniołów naszymi przyjaciółmi. Św. Bazyli (+379) określa ich jako naszych pedagogów. Za naszych pomocników uważa ich św. Ambroży (+397), a św. Hieronim (+ok. 420) twierdzi: „Tak wielka jest godność duszy, że każda ma ku obronie Anioła Stróża”. Św. Bazyli (+379) zaś pisze: „Niektórzy między aniołami są przełożonymi nad narodami, inni zaś dodani każdemu z wiernych”. Św. Augustyn (+430) wyraża się tak o Aniołach: „Wielkim jest staranie, jakie ma Pan Bóg o ludzi. Wielką nam miłość okazał przez to, że ustanowił aniołów, aby nas strzegli”. Szczególnym nabożeństwem do Aniołów Stróżów wyróżniało się wielu Świętych, m.in. patron Polski – św. Stanisław Kostka, który z rąk Anioła otrzymał Komunię św. , gdy podróżował do Dyllingen; natomiast św. Franciszek Salezy miał w zwyczaju pozdrawiać Anioła Stróża w każdej miejscowości, do której przybywał; św. Jan Bosko był wiele razy ratowany od śmierci, gdy Anioł Stróż posyłał mu ku obronie tajemniczego psa.
Pan Bóg posługuje się Aniołami dla dobra rodzaju ludzkiego, wspomina o tym Psalm 91: „Niedola nie przystąpi do ciebie, a cios nie spotka twojego namiotu, bo swoim aniołom dał rozkaz o tobie, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach. Na rękach będą cię nosili, abyś nie uraził swej stopy o kamień”. Natomiast św. Mateusz, Ewangelista przekazuje nam takie słowa Jezusa: ”Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie”.
Pismo Święte wspomina także o pomocy Aniołów poszczególnym ludziom. W księdze Rodzaju, Anioł otacza opieką Hagar i jej syna Izmaela (Rdz 16, 7-12); powstrzymuje Abrahama, by nie zabijał swego pierworodnego syna, Izaaka (Rdz 22, 11), a także ratuje Lota i jego rodzinę (Rdz 19); w księdze proroka Daniela, Anioł ratuje trzech młodzieńców od śmierci w piecu ognistym (Dn 3, 49-50) i Daniela przed pożarciem przez lwy (Dn 6-22), pierwsza Księga Królewska wspomina jak Anioł żywił proroka Eliasza i uratował go od śmierci głodowej(1 Krl 19, 5-8). Dzieje Apostolskie przedstawiają Anioła wyprowadzającego Apostołów z więzienia (Dz 5, 19-20) i ratującego św. Piotra z rąk Heroda (Dz 12, 7-23).
Aniołowie Stróżowie istnieją naprawdę, opiekują się nami, chronią przed złem i prowadzą ku dobru. Są naszymi duchowymi opiekunami.
Mój Aniele Stróżu, naucz mnie słuchać Ciebie, zanim coś uczynię, abym wypełniał wolę Ojca w Niebie. Ty sam idź przede mną, szczególnie tam, gdzie mogę spotkać się z ludzką nieprzychylnością. Toruj mi drogę w sprawach, które są ponad moje siły. I daj mi poznać zasadzki demona, prowadzące mnie do grzechu. Amen.
Źródła: czestochowskie24.pl / brewiarz.pl
Foto: pl.wiktionary.org