O tym się mówi PAP Polityka Polska i świat

Szef MSWiA rozmawiał z nowym ministrem spraw wewnętrznym Ukrainy

Szef MSWiA Mariusz Kamiński w piątek rozmawiał przez telefon z nowym ministrem spraw wewnętrznych Ukrainy Ihorem Kłymenką. Głównym tematem ich rozmowy była kontynuacja współpracy polsko-ukraińskiej w kontekście trwającej wojny.

„Podczas dzisiejszej rozmowy obie strony potwierdziły wolę kontynuowania współpracy i realizowania wspólnych przedsięwzięć. Zadeklarowano, że polskie służby nadal będą prowadzić intensywną współpracę ze swoimi odpowiednikami po stronie ukraińskiej” – poinformowało polskie MSWiA.

Minister Kamiński, jak podał resort, zapewnił ukraińskiego ministra o pełnym poparciu Polski dla walczącej Ukrainy.

„Polska wspiera ukraińskie służby (policję, służbę graniczną, służby ratownicze i ochrony ludności) na wszystkich płaszczyznach. To pomoc dotycząca zarówno przekazywania sprzętu, jak i przeprowadzania szkoleń, a także w zakresie wsparcia na rzecz ukraińskich uchodźców wojennych przebywających w Polsce i zapewnienia im bezpieczeństwa” – podkreśliło MSWiA.

Rada Najwyższa Ukrainy kandydaturę Kłymenki na ministra spraw wewnętrznych zatwierdziła 7 lutego. Obowiązki szefa MSW pełnił od 18 stycznia, gdy w katastrofie rządowego śmigłowca w podkijowskich Browarach zginął ówczesny minister Denys Monastyrski oraz jego dwaj zastępcy.

W trakcie rozmowy szef MSWiA przekazał ukraińskiemu ministrowi kondolencje z powodu tragicznej śmierci ofiar tej katastrofy.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska